Обектът се намира до село Абрит и представлява най-големият римо-византийски град във вътрешността на Добруджа и Северна България
Автор: Силвия Горанова
Завърши първия археологически сезон на българо-канадо-френския международен екип в крепостта Залдапа. Обектът се намира до село Абрит, община Крушари, област Добрич е най-големият римо-византийски град във вътрешността на Добруджа и Северна България.
В продължение на един месец екипът на проф. д.и.н. Георги Атанасов от Силистра, който включва още проф. д-р Никола Будри от университета Римуски в Квебек - Канада, доц. д-р Албена Миланова от СУ „Климент Охридски”, доц. д-р Доминик Монро от университет в гр. Лил – Франция и д-р Йото Валериев, както и много работници, студенти, докторанти от 9 народности, с помощта на кмета на община Крушари Добри Стефанов, започна разкриването на раннохристиянска базилика № 2.
Екипът, работил през последния месец по разкриването на базиликата на Залдапа
Оказва се, че това е изключително представителна църква, широка 21 метра и дълга около 40 метра, с богата мраморна украса и мраморно покритие.
Може би това е първата базилика в провинция Скития, с епископски синтрон и деамбулаториум, и единствената в Северна България и Добруджа с безспорно документирана 7-цветна стенна мозайка в апсидата.
Започна проучването на западната кула на централната северна порта на Залдапа. Разкопките на тези обекти ще продължат и през 2019 г.
След 2 седмици българският екип ще поднови проучванията на епископската базилика № 3 на Залдапа.
Проф. д.и.н. Георги Атанасов
След тях тя ще бъде консервирана, а двете крипти за свети мощи защитени с покривно съоръжение със средства по проект защитен от Община Крушари през Министерството на културата за 100 000 лв, съобщава на страницата си във Фейсбук проф. д.и.н. Георги Атанасов.