„Борислав" и „Борис Годунов" са заглавията в афиша на тазгодишния летен оперен фестивал „Сцена на вековете", който започна на 24 юли
Автор: Здравка Маслянкова
и ще продължи до 1 август на крепостта Царевец във Велико Търново.
Постановката на първата българска историческа опера в четири действия „Борислав" по повестта на Иван Вазов и музика на маестро Георги Атанасов ще е едно от музикалните събития това лято не само в старопрестолния град, но и в национален мащаб.
Едноименната драма Патриархът на българската литература пише през 1909 г., провокиран от историческата романтика на миналото, в която търси поука и вдъхновение за съвременниците си, които продължават да водят борба за освобождение и обединение на България. Първата постановка на пиесата е на 1 септември 1909 г. в Народния театър в София. Почти по същото време с голям успех драмата се представя от любители артисти и на търновска сцена.
Маестро Георги Атанасов написва сам либретото на „Борислав". Премиерата на операта се състои на 4 март 1911 г. в Българска оперна дружба (Софийската народна опера), а диригент е самият композитор.
Войводата Борислав, цар Иван Асен II, дъщеря му Тамара, плененият епирски владетел Теодор Комнин и неговата дъщеря Ирина, знатни боляри, изпепеляващи любовни страсти и дворцови интриги ще оживеят сред естествения декор на двореца на българските царе на крепостта Царевец, като настоящата постановка е дело на маестро Пламен Карталов и е по повод 830-годишнината от въстанието на Асеневци и възобновяването на българската държава.
Всеки спектакъл това лято от оперния фестивал „Сцена на вековете“ започва с монах, който с клепало ще възвестява началото. Преди да прозвучат първите акорди на съответното произведение от програмата, публиката слуша гласа на Борис Христов с уникалните му песнопения.