Така изглежда улица „Граф Игнатиев“ само няколко месеца след завършването на обекта, глътнал милиони левове - Снимки Николай Недев
04 Ноември 2009, Сряда
И защо хората в общината ще връщат през следващите 10 години загробващия банков кредит, поискан от кмета Георги Славов
Автор: Петър Василев
Когато в края на миналата година три фирми купуват тръжни документи за участие в конкурс за солидна обществена поръчка в Ямбол, две от тях си нямат понятие, че дават заявка за включване във фарсова постановка.
Търгът, обявен официално в сайта на общината, е за построяването на уличен водопровод с дължина два километра и половина, по протежението на бул. „Граф Игнатиев“. Мащабен проект, изцяло финансиран със средства от местната хазна. Къде е уловката, наивните участници още не знаят, но за всеки случай решават да огледат на място трасето, преди да започнат да пишат конкретни оферти.
Там всъщност лъснала и голямата измама. Строителни работници на ямболската „Диана Комерс 1“ вече приключвали със строителните работи по обекта, за който тепърва трябвало да се провежда конкурс.
Смаяни, двете фирми, едната от които се оказва „Овергаз“, си оттеглят намеренията за участие. Но не предприемат и нищо, за да оспорят провеждането на съмнителния търг. Неофициалното обяснение – не искали да влизат в пряк конфликт с кмета Георги Славов, заради техни бъдещи бизнес интереси в града. А и по предварителни проучвания реалната стойност на водопровода била 1,3 милиона лева. Недостатъчно пари, за да се водят съдебни битки за тях.
Прясно положената асфалтова настилка е осеяна с десетки кръпки, на места пък улицата буквално пропада
На този етап обаче „Овергаз“ например, няма как да знае, че стойността на проекта нараства в пъти и в момента Ямбол е задлъжнял към „Диана Комерс 1“ с 4,3 милиона лева.
По отработена схема (в бр. 27 на вестник „Десант“ ви разказахме как близка до кмета фирма „Комунални дейности и благоустройство“ сложи ръка върху чистотата), на 10 ноември 2008 година търг на практика не се провежда. Участникът е само един – управляваната от ямболския строителен предприемач Кольо Колев „Диана Комерс“. Колев и Славов подписват договор, с който всъщност озаконяват вече започната и наполовина свършена работа.
Датата под контракта е 3 декември миналата година. Само 20 дни по-късно, навръх Коледа, обектът официално е завършен и пуснат в експлоатация.
Шеметната бързина, с която фирмата изпълнител прокопава два километра и половина трап с дълбочина 1,80 метра, поставя тръбите, засипва ги с пръст и полага уличната настилка отгоре, явно не впечатлява никого в Ямбол. Местните медии удобно мълчат, РДНСК си затваря очите, прокуратурата пък по принцип не обича да се бърка в кметските дела.
Цялата история може би щеше да отшуми и да влезе в архива, ако група общински съветници не се бяха наели сами да проучат случая.
„Бяхме силно смутени, когато разбрахме за този конкурс. Ямбол е малък град, тук всичко се вижда. Знаехме, че на „Граф Игнатиев“ се извършват строителни дейности, но предполагахме, че това е работа на ВиК. Все пак, става дума за държавна собственост и не би следвало бедна община като нашата да субсидира държавата. Пък и през Общинския съвет никога не е минавало дори и предложение да изграждаме сами водопровод. Това решение е било взето от Георги Славов еднолично“, категоричен е общинският съветник и вече бивш гербаджия Атанас Стефанов. Заради подобни изпълнения на кмета, избран с гласовете на ГЕРБ, Стефанов напусна партията на Бойко Борисов преди година омерзен.
За да спрат затъването на общината с над четири милиона лева, той и още 19 негови колеги в ОбС са се подписали под сигнални писма до Сметната палата, до ДНСК, Агенцията за държавна финансовна инспекция, до полицията и даже до самия премиер и неформален лидер на ГЕРБ Борисов.
Равносметката към днешна дата, близо година по-късно, е тъжна. Компетентните органи бездействат, институциите мълчат, а броят на общинските съветници, решени да бранят обществените интереси, е намалял наполовина. Скъпият водопровод сега се оказва ненужен, а уличната настилка на „Граф Игнатиев“ - съсипана.
По проект гаранцията на обекта е трябвало да бъде 100 години, а асфалтът да издържи поне 5г. Вместо това обаче, на места настилката на булеварда пропада, а кръпките от лявата страна на платното придават на улицата зловещ вид.
Във вторник, два дни преди сесията на ОбС, потърсихме коментар от Славов, какви са мотивите му да иска банков кредит. Той елегантно се измъкна от разговора, като обясни, че е в заседание и малко по-късно изпрати на електронната поща на вестника предложението си за заема, връчено на всичките 39 членове на местния парламент още в края на миналата седмица.
„За да се гарантира нормалното функциониране и финансиране на бюджетните разходи, за да не се допусне намаление на инвестиционните разходи и текущи ремонти през следващите години и за да се осигурява общински ресурс за съфинансиране по проекти от Европейските фондове, предлагам на Общински съвет Ямбол да обсъди и одобри решение за поем ане на дългосрочен дълг с договор за общински заем в размер на 2 553 195 евро /равностойността 5 000 000 лева/ за финансиране на инвестиционни проекти в полза на местната общност“, се казва в текста. Сред инвестиционните проекти, за чието финансиране се предлага поемането на общински дълг е „Улични водопроводи и улична канализация по ул. „Ген. Заимов” и ул. „Граф Игнатиев”, оценен на 4,3 милиона лева и вече реализиран без знанието на съветниците. Както и без помен за „съфинансиране“ по европейски проекти.
Каньо Канев, общински съветник от коалиция „Нашият град“: Тук се играе само по правилата на Славов
Изкопът на скандалния водопровод е с височина 1,80 метра, широк е 0,80м, а дължината му е 2,5 километра. И без да сме учили висша математика сметнахме, че това се равнява на обем 3 600 кубически метра. В сметките на „Диан Комерс 1“ обаче са актувани 12 000 кубика пръст, от които 4 400 ръчно изкопани. Като се има предвид на коя дата е проведен конкурса за обществената поръчка и кога е предаден обекта излиза, че поне 100 души в продължение на 20 дни са работили само изкоп на трасето за полагане на тръбите.
Още по-пикантно е направен обратния насип. В изкопа е положена тръба с фи 500, която също има обем. Върху нея са насипани обаче близо 13 000 кубика трошляк, въпреки мястото, което заемат тръбите вътре. Това е надписване с над три пъти на количествата за стотици хиляди лева!
Недоумение буди въпросът и защо е нужно да финасираме държавата, която има далеч по-големи възможности от Ямболска община. Нещо повече, кметът даже не си направи труда да отиде в министерствата, за да иска финасиране на този проект. И то е понятно защо – защото ако се фанинсира както е редно, от държавата или от еврофондовете, тогава обектът нямаше да е негов (на кмета), фирмата изпълнител едва ли щеше да бъде тази или ако беше същата, тя щеше да играе по правилата. Но по правилата на държавата и на закона, не по тези на Георги Славов.
Абе, какви 100 години гаранция на асфалт, какви пет лева. И божем, узаконяване, а не озаконяване.
То сигурно и другите написани неща са толкова верни. Преди да се научите да плюете, научете се да пишете!
4
баба буна
06.11.2009 08:38:56
0
0
Абе, какви 100 години гаранция на асфалт, какви пет лева. И божем, узаконяване, а не озаконяване.
То сигурно и другите написани неща са толкова верни. Преди да се научите да плюете, научете се да пишете!
3
баба буна
06.11.2009 08:36:55
0
0
Абе, какви 100 години гаранция на асфалт, какви пет лева. И божем, узаконяване, а не озаконяване.
То сигурно и другите написани неща са толкова верни. Преди да се научите да плюете, научете се да пишете!
2
баба буна
06.11.2009 08:34:54
0
0
Абе, какви 100 години гаранция на асфалт, какви пет лева. И божем, узаконяване, а не озаконяване.
То сигурно и другите написани неща са толкова верни. Преди да се научите да плюете, научете се да пишете!