Той си остава на поста въпреки повдигнатото обвинение за злоупотреби в особено големи размери, просто ямболската съдийка Петя Жекова се оказа подчинена на днешния Бойков депутат Анастас Анастасов Депутатите от ГЕРБ Анастас Анастасов – доскорошен шеф на Ямболския районен съд , Александър Стойков и Светослав Тончев спасиха своя кмет Георги Славов от отстраняване от длъжност чрез скалъпена набързо заповед за отпуск.
Делото срещу него е образувано в Ямболския окръжен съд по искане на прокуратурата и беше разгледано на 25 януари.
До обяд същия ден нямаше никаква индикация, че Славов има намерение да излиза в платен годишен отпуск. Общината е във финансов колапс, не е приет бюджета за 2010 г., градът стои без вода, заради непрекъснати аварии на основния тласкател, предстои и подписването на договора за поемане на общински дълг от 5 млн.лв.
„Десант“ узна от свои източници, че Ззаповедта за отпуск е под № РД 020030/25.01.2010 г. и е съставена един час преди самото съдебно заседание. Същия ден преди обед депутатите от ГЕРБ Анастасов, Тончев и Стойков са били в кабинета на кмета, за да подготвят защитата му. Самият кмет е нямал никаква идея да напуска стола си, макар и под предлог, че излиза в отпуск. Не е ясно кой го е посъветвал да издаде светкавичната заповед, в която наш източник установи, че е пропуснал да впише кой от заместниците му ще изпълнява временно длъжността кмет. След заседанието, притиснат от журналистите, Славов измънка, че смята да остави като заместник Иван Кърцъков, но само за два дни. След това, пак за два дни, постът щяла да поеме другата му заместничка Надя Данкинова. Но после какво ще се случва, не е ясно.
Кърцъков носи пряка отговорност за изграждането на скандалния водопровод на ул. „Граф Игнатиев” в Ямбол, заради което срещу шефа му е повдигнато обвинение за злоупотреби в особено големи размери. А Данкинова е бившата банкерка, която лобира нейната банка да отпусне заема от 5 млн.лв., за да може Славов да се разплати за „златния водопровод“.
Кметът се е опитвал да укрие информация от разследващите органи по изграждането на водопровода. „Категоричен отказ за съдействие реално няма, но не са предоставяни искани от нас документи, от които би могла да се разкрие обективната истина“, каза прокурор Димитринка Георгиева. Доказателствата са събирани чрез самите фирми-изпълнители, от РДНСК, от РИОКОЗ, от „ВиК”… Така например, в два отговора, подписани лично от кмета Славов, се твърди, че не е съставян протокол от среща между инвеститора и изпълнителите, която е проведена на 4 ноември 2008 г. Документът обаче е приложен към делото и от него категорично става ясно, че кметът съзнателно е излъгал. В протокола е посочено, че той е присъствал на въпросната среща заедно със заместника си Иван Кърцъков. Там са били отговорникът за инвеститорския контрол Живко Желязков, проектантът Петко Стоянов, представители на „Диана-комерс” и „Технострой-инженеринг 99”АД. На тази среща е взето решение за появата на подизпълнителя „Технострой-инженеринг”, където основен акционер е бившия червен депутат Стоян Проданов. Тази фирма е поела да извърши част от строителните дейности по водопровода. Което означава, че със знанието на кмета е извършено нарушение, тъй като в договора между община Ямбол и „Диана-комерс” изрично е посочено, че фирмата-изпълнител няма право да наема подизпълнители. Логично е, че така се оскъпява и стойността на извършваните услуги.
Освен този протокол, Славов е отказал да предостави фактури, които е разписвал за разплащанията с „Диана-комерс”. Искани са и всички съставени по Закона за финансовия контрол документи по възлагането на строителството на водопровода. Отговор не е получен, заради което предстои разпит и на финансовия контрольор на общината Севдалина Пеева.
„Цялата кореспонденция с МВР и прокуратурата минава през мен. Кметът дори не е знаел, че даваме отговор по искане на разследващите органи”, заяви секретарят на общината Милчо Коев, който бе призован в съдебна зала, за да свидетелства в полза на шефа си. Той обаче не успя да му помогне много.
Думите на Коев бяха опровергани не само от прокурора, но и от самия обвиняем. „Всички изходящи писма от общината се подписват от мен, в краен случай от временно изпълняващ длъжността при мое отсъствие. Затова и изпратените отговори до разследващите отговори са с мои подписи”, каза Георги Славов и съвсем обърка тактиката на подчинените си..
По време на разпита Коев призна, че са отказвали предоставянето на информация с мотив, че документацията е иззета от Агенцията за вътрешно-финансов контрол за проверка. Имало е отказ и с мотив, че документите са в РДНСК, въпреки че кореспонденцията на строителната инспекция с общината е започнала много по-късно. Това също навежда на съмнения за умишлено укриване на документи, посочи прокурор Георгиева.
Освен това, кметът използва служебното си положение, за да манипулира общественото мнение чрез пресцентъра на общината. През декември, например, след като разследващите органи са информирали кмета за предстоящо извършване на два изкопа на улиците „Граф Игнатиев” и „Генерал Заимов”, заради строително-оценъчната експертиза, беше разпространено прессъобщение, в което кметът Георги Славов поднася извиненията си към гражданите за причинените неудобства. В прес-съобщението манипулативно е посочено, че на двете улици ще се копае два дни по искане на прокуратурата, при това в неподходящо за строителство време. Работата на експертите приключи за няколко часа. Не може да се говори, че времето е неподходящо, като се има предвид, че строителната документация за водопровода е с дати от 3 декември до 28 декември 2008 г. Същевременно ремонтни дейности се извършваха на „Граф Игнатиев” и на други участъци, които нямаха връзка с посочените места за експертизата, припомни прокурор Георгиева.
На 20 януари т.г. кметът е отказал да даде обяснения пред разследващите органи. На следващия ден обаче той предизвика пресконференция във връзка с повдигнатото му обвинение и заяви че всъщност сам поискал образуване на проверка по случая, при това цели два дни преди изпращането на сигнала от 20 опозиционнонастроени общински съветници до прокуратурата.
В крайна сметка прокуратурата не успя да го отстрани от длъжност, за да не пречи на провежданото разследване. Според запознати с правните нрави в Ямбол, съдия Петя Жекова е била под силното влияние на присъстващите в залата на трима депутати от ГЕРБ – Анастас Анастасов, Александър Стойков и Светослав Тончев.
Преди да стане депутат Анастасов беше председател на Районния съд в Ямбол и пряк началник на съдия Петя Жекова. Светослав Тончев пък се препитаваше чрез юридически консултации на общината, докато беше председател на Правната комисия в общинския съвет. Съмненията за депутатския натиск върху решението на съда се подсилват и от факта, че кметът изчака решението в съседно на съда кафене в компанията на секретаря си Милчо Коев. Тримата депутати не напуснаха Храма на Темида, докато не чуха какво е решението на съдия Жекова.
Вместо коментар
Прокуратурата ще протестира това решение пред Бургаския Апелативен съд. Ще се види дали и тук съдията няма да поддаде на натиска на управляващата партия ГЕРБ. Както и колко настоятелна е прокурорката Георгиева, защото в годините сме виждали много симулативна игра от страна на държавното обвинение. За г-жа Жекова нямаме какво да кажем.