Андон Стоев загива, спасявайки живота на стотици


Андон Стоев загива, спасявайки живота на стотици
Изглед към село Ботево, родно място на героя
12 Април 2013, Петък


Преди 43 години
На 12 април 2010 г. във варненското село Ботево бе открита мемориална плоча



в памет на родения тук военен пилот Андон Коев Стоев, който в мирно време извършва един невероятен подвиг. За проявеното себеотрицание, както и за приноса му в развитието на авиацията, той е удостоен посмъртно с плакет и грамота от Института за космически изследвания към БАН. За него военният ас и инструктор I клас о.з. полк. Иван Апостолов разказва преди три години пред в. „Черно море”:

Курсанти сме последна година. Една сутрин виждаме на физкултурната площадка първокурсник да загрява с щангите, които за нас бяха пределна тежест. Минаха няколко години на служба по бойните части и инструкторска работа. През 1968 г. се преместих в Равнец и срещнах същия курсант, вече офицер. Бяхме в една ескадрила. Това беше Андон Коев Стоев от Ботево, Варненско. На това летище през лятото беше загинал майор Жельо Петков, а предната година - кап. Пано Генов.

През пролетта на 1969 г. при излитане нощем загина кап. Гошо Стефанов. След 4 дни, също нощем, си отиде завинаги командирът на другата ескадрила майор Димитър Бочев. Както всички, изпратихме и него подобаващо. След излитането на самолета с тялото на Бочев за родния му край летците от нашата ескадрила влязохме в кабинета. Настроението не беше весело, но в никакъв случай не бяхме унили или отчаяни. Веселякът Андон Стоев, сякаш да разведри малко обстановката, каза: „Ей, братя, да знаете, че всички сме в списъка.

Само не знаем реда." Тези думи се оказаха пророчески и за самия него. В края на 1969 г. се заговори за пребазиране на нашата ескадрила в Балчик. Особено щастлив беше Андон. Родното му село беше близко, както и роднините му. Много държеше на тях. Мечтаеше да си купи „Волга". Беше едър и снажен и такава кола би му прилягала. Той беше много добър по характер и прекрасен събеседник. Разказваше доста образно. С много патос. Воден на Андон беше Иван Вълчанов от София. Красив, умен и добър мъж.

Бяха и близки приятелски семейства. В края на февруари 1970 г. изпълнявахме полети денем в прости метеорологични условия. Иван Вълчанов имаше планиран полет по прибори в закрита кабина с инструктор Андон Стоев. По време на снижението, малко преди летището, присветва червената лампа за пожар. Но само присветва и угасва. Вятърът е западен и кацането за деня не е от права в източен курс, а обратно - от изток на запад. Можело е да кацнат при гръбен вятър. Но лампата само присветва, двигателят работи нормално и това ги подвежда.

Минават над полосата на 200 метра, като отиват към третия завой, с набор на височина 500 метра. Преди третия завой двигателят вече показва признаците за отказ. След третия завой напълно отказва. Място за принудително кацане напред няма. Ако катапултират, самолетът им ще попадне в нефтозавода или в Долно Езерово. И за да предотвратят това, увеличават наклона. Но и скоростта вече е малка и самолетът се срива... Падат в нивата, близо до шосето, северозападно от село Братово. В самолета избухва пожар.

При пристигането си аварийната група го потушава, но намира летците в кабините без признаци на живот. Те са предпочели да принесат себе си в жертва, вместо да загинат десетки, а може и стотици хора. Времето им за решение е малко. Решението не може да бъде обмисляно. Затова човек трябва предварително да е готов. Двамата живееха в един 6-фамилен блок на втория етаж, един срещу друг. Тягостна обстановка и в двата апартамента. От единия се чува до другия. Плачейки, едната затихва, като чуе, че отсреща някой също изразява скръбта си.

Дълбоко в съзнанието прониква една надежда, че не нейният съпруг е загинал. Не може с думи да се опише това чувство на жените. Трудно е да повярва, че любимият, когото само преди часове е изпратила, вече го няма. Всичко й се струва, че е сън. Ако някой се приближи до нея, тя има чувството, че е съпругът, и трепва, гледайки със замъглени очи. В авиационното градче се знае, че има катастрофа, но кой е загинал, от летището информация не изтичаше. Живеех в същия блок на първия етаж.

Съпругата ми, като вижда, че групата, която идва да съобщи за катастрофата, се насочва към нашия блок, изтръпва. Но като чува, че се изкачват по стълбите нагоре, се успокоява. Нормална човешка реакция. На следващия ден Андон „се прибра" в неговия край. Занесохме го. А посрещането му не може да се опише. И там, край село Ботево, Варненско, лежи един исполин. Един достоен мъж. Един достоен гражданин на Република България”.


Патриотичен календар

12 април — Международен ден на авиацията и космонавтиката

13 април 814 г. — В Плиска умира кан Крум

13 април 1835 г. — В Търново са обесени водачите на Велчовата завера

13 април 1962 г. — В София се провежда Първият международен турнир по свободна борба „Дан Колов”, който става традиционен

14 април 1205 г. — В битката при Адрианопол (дн. Одрин) българският цар Калоян разгромява рицарите от Латинската империя

14 април 1876 г. — От 14 до 16 април в местността Оборище се провежда събрание, на което се уточнят въпросите, свързани с хода на подготовката на предстоящото Априлско въстание

15 април 1872 г. — Антим I получава своя екзархийски берат на официално организирана във Високата порта церемония

16 април 1879 г. — Учредителното събрание гласува и приема Търновската конституция — първата конституция на България. Ден на българската конституция и на юриста

16 април 1897 г. — Роден е големият български актьор Константин Кисимов

16 април 1925 г. — Атентат в църквата „Света Неделя“ в София. По време на церемонията по погребението на генерал Константин Георгиев български комунисти взривяват купола на храма, при което загиват над 160 мъже, жени и деца, като са осакатени други 500

17 април 1821 г. — По време на сражение с османската армия край град Скулени на река Прут загива Индже войвода

18 април 1885 г. — Родена е изтъкнатата българска народна певица Гюрга Пинджурова

18 април — Международен ден за опазване на паметниците на културата



0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки