Проблемът с измирането на пчелите е създаден изкуствено


Проблемът с измирането на пчелите е създаден изкуствено
Теодор Пушкаров
17 Ноември 2015, Вторник


Приемайте меда разреден с вода, съветва потомствен пчелар от Монтанско


Проблемът с масовото измиране на пчелите е създаден изкуствено и за такова нещо у нас на практика не може да се говори. Това смята 26-годишният пчелар от монтанското село Меляне Теодор Пушкаров, който гледа 150 кошера с пчели.
“Субсидии за пчеларство получават и хора, които понятие си нямат от този тънък занаят - разказва Теодор. - Взимат 200 кошера, но не могат да ги стопанисват правилно, остават им 100, после и те се стопяват на 50 и накрая, за да дадат някакво обяснение пред проверяващите, твърдят, че пчелите им са измрели.”

Той не отрича обаче, че някои култури са изключително вредни за пчелите. Такава е например рапицата, която се пръска с химикали точно по време на своя цъфтеж. Затова не се препоръчва кошерите да се поставят в близост до това насаждение.
Големи трудности на пчеларите създават също така и жегите през лятото, защото сушата влияе зле върху пчелната паша. Друг проблем са кражбите на кошери - самият Теодор се е простил така с повече от 10.

Младежът от Меляне се занимава с този бизнес от 12-годишен. Той е потомствен пчелар, наследил тръпката да произвежда мед от дядо си, а той пък – от своя дядо и т.н.
Като малък научил тънкостите, а професионално се отдал на занаята през 2008 г., когато бил на 21 години. Впоследствие решил да получи и академична подготовка и сега му предстои дипломиране в Аграрния университет в Пловдив.
Семейството на Пушкаров живее в Монтана, а пчелинът му е в Меляне. Занимава се с него съвсем сам, а за ваденето на меда му помага съпругата. Пчелите на Теодор основно пасат цвят от дърветата и детелина по ливадите, а около пчелина си е засадил близо 170 плодни дръвчета, акация и липа.

Средният добив от мед при него е 50-60 кг от кошер годишно. Имало е години, в които е вадил дори по три пъти мед. Теодор е изградил модерно помещение с центрофуги за преработка на меда и част от него продава на едро. Известни количества пласира на фермерски пазари, в малки магазинчета и по време на специализирани изложения.
Вярно ли е, че добрият мед задължително трябва да се захаросва? Според Теодор Пушкаров това е мит. "Процесът зависи от съдържанието на фруктоза и глюкоза, но при един чист акациев мед, например, захаросването изобщо не е задължително. Имам полифлорен мед от миналата година, още си е течен".

А защо много потребители харесват повече мановия мед? Разликата между него и нектарния мед е в киселинността - при първия е близо 6,8, а при нектарния - около 4,3.
През зимата младият пчелар зазимява пчелина и разказва, че често пъти в студените месеци закусва със своя мед. Но има тънкост - добре е медът да се консумира разтворен във вода, мляко или негорещ чай, за да може да се усвои от организма по-пълноценно.
"Ако го ядете директно, с лъжицата, тялото усвоява само 40% от полезните витамини и минерали. Когато обаче е разтворен в течност, усвояват се 80 на сто от полезните му съставки", казва пчеларят.
И препоръчва на хората, които консумират около 200 грама мед дневно, всеки месец да си дават почивка.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки