На 6 септември, от 10,30 часа, в село Попгригорово ще се открие Паметник на отвлечените от румънските войски жители на селото. През 2016 г. се навършват 100 години от трагичните събития. Паметникът е изграден с дарения на спонсори и на наследниците на 30-тимата насилствено заробени мъже и жени от селото.
Официални гости на откриването на монумента ще бъдат директорът на Историческия музей - Добрич Костадин Костадинов, инициаторът на идеята да бъдат подобаващо почетени жертвите на румънските окупатори Николай Цаневски, наследникът на поп Григор д-р Иван Войнов и организаторите на изграждането на паметника Костанда и Деньо Паскалеви.
През август-септември 1916 г., изтегляйки се от окупираната Южна Добруджа, румънските войски отвличат насилствено между 30 000 и 40 000 добруджанци. От село Попгригорово са отвлечени 30 човека като са подлъгани, че ще могат да продадат житото си в Констанца (дотогава е било забранено да се извършва подобна търговия с българи).
По пътя румънците конфискуват товара, каруците и конете, а селяните са вкарани в конвои с други добруджанци и откарани в област Молдова в северна Румъния, където са разпределени по чифлици и накарани насилствено да работят.
Живеейки в землянки и в крайна мизерия, повечето от селяните измират от глад и болести. През 1918 г. се завръщат само 12 от всичките 30 отвлечени от село Попгригорово. Един от тях е и свещеникът на селото Григор Бояджиев, който е убит от румънците през 1923 г., когато Южна Добруджа е отново под румънска окупация.
След окончателното освобождение на Добруджа през 1940 година, селото е наречено на името на поп Григор – Попгригорово.