Темата на броя е: „Музеят: познание, интерпретация и съпреживяване“
Автор: Десант
Излезе от печат един „русенски“ брой на списание „Български фолклор, издание на БАН, а темата е „Музеят: познание, интерпретация и съпреживяване“, информират от РИМ-Русе.
Снимката на корицата е дело на проф. д-р Николай Ненов, директор на русенския музей. Тя е правена преди седем години и илюстрира как младите възприемат музея с помощта на мобилно устройство. Това е важна характеристика на рецепцията, с която музеите трябва да се съобразяват в съвременността.
Текстовете в списанието са на проф. Франсоа Руег от Швейцария, който преди месеци имаше лекция в Русе, на проф. Николай Ненов – за инициативите на музея във времето на Първи април, които изграждат диалог между музея и медиите (напр. последната „акция“ покана до представители на средствата за масова информация през 2016 г. в която на първи април в Екомузея гощаваха с рибена чорба – уж от аквариума).
Останалите публикации в този тематичен брой са на автори от Нов български университет, познати от проекта за Визуална антропология, в който участваха и седмина млади учени от русенския музей.
Изданието на БАН специално акцентира на музеите, като множество от примерите в статиите са обвързани и с дейността на русенския музей – както при доц. Соня Алексиева, добре позната на туристическия бранш, а като цяло проследяват съвременните тенденции в политиката за достъп до наследството