Той е използван в каменната зидария в праисторическата могила Нуриюк край село шуменското село Сушина
Автор: Десант
Праисторическата могила Нуриюк край шуменското село Сушина се е образувала следствие продължителното обитаване на селище през каменномедната епоха около V-то хилядолетие пр. Хр. Наричана е "Островът на съкровищата", тъй като понастоящем се намира насред язовир Тича и периодично е заливана от вода.
Ширеща се на площ около 5 декара, тя попада в чашата на водоема при неговото строителство през 60-те години на миналия век и водата редовно й нанася щети, алармират археолози.
През 2007 г., заради рязкото спадане нивото на язовира, на повърхността се появяват човешки кости от некропола. И така започват спасителните разкопки, които продължават вече 10 години. Те са ръководени от доц. Стефан Чохаджиев.
В началото на тази година беше подредена изложба, наречена „Островът на съкровищата“, в която бяха представени най-ценните и значими артефакти от праисторическото място.
За първи път в ефира на Радио Шумен тези дни доц. Чохаджиев сподели резултатите от още едно изследване на обекта и разкриването на най-стария хоросан в света. Откритието е направено тази пролет, но все още не е придобило полагащата му се гласност.
В ефира на радиото доц. Чохаджиев обяснява, че в един от секторите на селищната могила в каменната зидария е открито свързващо вещество. Изследванията на пробите в БАН, както и в лаборатория в Германия, показват, че това е хоросан. И той несъмнено е най-старият открит в света. Досега се е смятало, че най-старият хоросан е намерен по Двуречието и в Египет и той е датиран към III-то хилядолетие пр. Хр. Но откритият в Сушина е от V-то хилядолетие пр. Хр.
Предстои през този сезон работата на археолозите насред язовир Тича да продължи във вътрешността на селищната могила. Ще се допроучи и едно жилище, разкрито през миналата година, което частично е унищожено от водата. Като цяло екипът ще се съсредоточи в проучването на най-късния период от обитаването на неолитното селище.