Вижте кои са най-атрактивните торти, пресъздаващи български традиции, обичаи и нрави
Автор: Десант
Самоука сладкарка декоратор от Димитровград се прочу със свое произведение на световно ниво. Анета Колева, която по професия е икономист, направи торта с фигура на кукер, с която взе участие в нестандартен проект.
„Избрах да направя тази торта, защото винаги ме е впечатлявала магнетичността на обичая и вярата, че със звъна на чановете можем да прогоним злите сили“, обяснява тя, цитирана от Haskovo.net, като споделя пред медията, че близо 2 месеца е изработвала конструкцията на своята творба, а декорацията й отнела около 2 седмици.
С кукерската си торта Анета участва в първата българска колаборация от 17 нашенки, които показват една различна България от захар и фондан. Проектът няма конкурсен характер и бе посветен на празника 24 май.
Организатор на инициативата е сладкарката декоратор от Габрово Мария Владимирова Озтюрк, която от години живее в турския мегаполис Истанбул.
Тя е завършила дърворезба в Художественото училище за приложни изкуства в Трявна и скулптура във Великотърновския университет. От около 3 г. е превърнала хобито си в професия и води курсове по декорация на торти в България и Турция. От тази година е шеф-сладкар в националния отбор на Турция към Федерацията на готвачите и сладкарите (ТАШФЕД).
По-голяма част от сладкарките, включени в колаборацията, живеят и работят от години зад граница. Димитровградчанката е единствената участничка от областта. Снимките на техните сладки изкушения са публикувани в платформата на проекта „Моята България“, както и в световно известни сладкарски сайтове.
Това е първият такъв проект на участници от България. Идеята му е да се пресъздадат български традиции, обичаи и нрави. Сред тортите има фигури, исторически личности – цар Симеон, хан Аспарух, Васил Левски, забележителности - храм-паметника Александър Невски, Тракийската гробница, обичаят Нестинарство, картина на Владимир Димитров-Майстора и други.
„Тортата я изядохме с близки и приятели, но запазих рогата и чановете на кукера“, споделя Анета пред Haskovo.net.
Публикацията в хасковската медия ни провокира да разгледаме и творбите на другите участнички в проекта. Не по-малко атрактивна се оказа тортата на Радинка Динева, която живее в Йоханесбург, ЮАР. Темата, която тя е пресъздава в сладкарско изделие, е: "Красотата на моя народ".
Даниела Дюлгерова от Стара Загора пък е изваяла "Златните съкровища на траките".
Варненката Зорница Никифорова пък заложила на "Българската софра".
А величественият български цар Симеон е героят на софиянката Емануела Янева-Цакова.
В истински шедьовър се е превърнал "захарният" столичен Храм-паметник "Свети Александар Невски" на Зюбейра Адемова, която живее в канадския град Торонто.
А Диана Петракиева от Габрово възкресява драматична сцена от Априлското въстание.
Няма как да се опишат достойнствата на всички представени в инициативата творби. Но все пак широката публика ще има шанс да ги види, тъй като предстои да се направи изложба от макети на "патриотичните" торти. Намерението на организаторите е това да стане или в Пловдив, или в София.