Пълен хаос: Вече не работи и официалният сайт на „Райънеър“


Пълен хаос: Вече не работи и официалният сайт на „Райънеър“
19 Септември 2017, Вторник


Кошмарът в нискотарифната авиокомпания продължава, до края на октомври са отложени хиляди полети, включително и по линията София - Лондон

Автор: Светлана Николова

От петък хаосът в авиокомпанията Ryanair набира скорост, ситуацията там вече изцяло е извън контрол. От днес не работи и официалният сайт на нискотарифния превозвач. Там трябваше да бъде публикуван пълен списък на отложените полети.

Първоначално авиокомпанията възнамеряваше да отменя по няколко полета дневно до края на октомври, като спазва правилата на ЕС за правата на пътниците, включително да изплати компенсации на засегнатите.

Във вторник обаче изтече информация, че има опасност всички обслужвани от Ryanair линии временно да бъдат затворени. Със сигурност се знае, че една от тях е София – Лондон.

Отмяната на полети може да засегне над 400 000 души, на които ще бъдат предложени алтернативни полети и възстановяване на сумата за билетите. Европейската комисия призова пътниците на Ryanair, чиито полети са били отменени, да се обръщат към националните власти, ако е необходимо.

Говорител на ЕК напомни, че правилата на ЕС предвиждат отмяната на полет да бъде съобщавана две седмици преди пътуването. Ако пътникът бъде пренасочен (за стигане до крайната точка на пътуването по друг маршрут, включително и с друг превозвач), това да бъде предлагано седмица преди полета. Изплащане на обезщетения се предвижда, когато даден полет пристигне с повече от два часа закъснение от разписанието в крайната точка на пътуването.

В понеделник стана известно, че Ryanair има проблеми с набирането на кадри и е загубила пилоти за сметка на конкурентната компания Norwegian Air.

"Можем да потвърдим, че 140 пилоти от Ryanair се присъединиха към нас тази година", заяви говорител на Norwegian Air и допълни, че в момента тече обучение на пилоти за новата база на авиокомпанията в Дъблин, която ще бъде открита по-късно тази година.

От Ryanair не са коментирали казуса.

В цитирано от БиБиСи писмо до пилотите на компанията, изпратено от главния оперативен ръководител Майкъл Хики, се прогнозира намален брой на пилотите до края на годината.

От писмото става ясно, че пилотите на Ryanair са били информирани едва на 13 септември за проблемите с недостига на персонал, макар че Хики разкрива, че проблемът е бил известен още миналата година.

Пилотите са били помолени да работят по време на предварително планирания им отпуск, за да се компенсира недостигът, както и че вероятно ще има промени в графика им на работа.

Пилот от Ryanair, пожелал да остане анонимен, е заявил пред БиБиСи, че проблемът с обърканите отпуски е само прах в очите, докато истинският проблем е, че твърде много пилоти напускат авиокомпанията и те не смогва да обучи нови екипажи.

До момента твърдението на Ryanair е, че до отмяна на полетите се стигнало заради това, че позволила на голям брой пилоти да ползват отпуск в последните месеци на годината, а сега се извършвала промяна на графика за отпуските за 2018 г. .

Авиокомпанията каза също, че другите фактори да не може да изпълни графика си са стачки на въздушния трафик и лошото време.

Клиентите на Ryanair се надпреварват да изливат недоволството си в социалните медии, настоявайки веднага да се обяви пълният списък на отменените полети до края на октомври.

Десант научи, че в момента компаниите, които продават самолетни билети в България, не са информирани за отмяната на полетите и продължават да сключват сделки с пътниците. 

*
Правилата на ЕС относно отменените полети:


- На пътниците трябва да бъдат предложени съдействие и компенсация, ако отмяната е станала по вина на авиокомпанията или е могло да бъде избегната.
- Авиокомпаниите са длъжни да връщат пълната стойност на билета в продължение на 7 дни или в кратък срок да им бъдат предложени билети за друг полет, ако полет е бил отменен в кратък срок.
- В допълнение към това пътниците могат да поискат компенсация.
- Компенсацията в този случай е 250 евро за полет на кратко разстояние, 440 евро за полет на средно разстояние и 600 евро за далечно разстояние.
- Пътниците, които пристигат на крайната дестинация над 3 часа по-късно, могат да се обърнат за компенсация в размер от 200 до 600 евро, в зависимост от продължителността на полета и забавянето му.


В категории: Новини , Международна политика , Свят

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки