Или как гражданско дружество на ползватели на общинска земя е иззело функциите на държавата, на местната власт и институциите
Автор: Севдалина Пенева
Група от няколко самозванци си е направила държава в държавата и се разпорежда с чужда собственост по някакви измислени свои закони. Скрити зад паравана на нелегитимно до вчера гражданско дружество, трима души са иззели функциите на държавата, на местната власт и на полицията. Че дори и тези на ЕВН. Защото от тяхното благоволение зависи кой ще има и кой няма да има ток в селищно образувание край Бургас, кръстено с подходящото име „Батака“.
Действието се развива на брега на Мандренското езеро, на общинска земя, в която извън закона през последните години никнат като гъби масивни жилищни сгради, стопански дворове, автосервизи, че дори и колбасарски цех.
Мястото е привлекателно, защото се намира в периферията на Бургас, но в същото време е извън градската блъсканица и суетня. Допълнителен бонус е красивата гледка, която се открива към езерото.
Селищното образувание е създадено по документи през 2010 г., намира се в землището на село Твърдица, но е извън регулация. По проект зоната е предвидена за вилно селище, но подробния устройствен план за нея тепърва се подготвя, обясни главният архитект на Община Бургас Веселина Илиева.
Токът, който ползват обитателите, е на обща партида, а водоснабдяването в отделните имоти се извършва с локални сонди.
От административния вакуум, създаден на това място, се възползват Динко Нешев - за който съседи твърдят, че е построил нелегален колбасарски цех в двора си (за което ще подадем сигнал до РИОКОЗ), автомонтьорът Киро Вълчев и бившият полицай Михал Георгиев Киров.
Тримата се разпореждат с батака в „Батака“ и решават кой и при какви условия ще живее в селището.
От силовите им действия има и потърпевши. Едни от тях са Елена и Атанас Вълчеви, на които скандалната тройка е дръпнала шалтера на тока в дома им началото на септември и отказва да го пусне.
Станислава Вълчева и родителите й са от малцината в "Батака", които имат разрешение за строителство, които си плащат чинно всички такси и сметки. Въпреки това стоят без ток заради волята на група самозванци
Нешев, Киров и Вълчев им обяснили, че електропреносната мрежа там била тяхна собственост – на представляваното от тях спорно Гражданско дружество „Батака“, регистрирано в съда едва в началото на това лято.
Отделно, тримата герои били упълномощени (така твърдят те) от електроразпределителното дружество ЕВН да бърникат в чуждите електромери, да изискват от ползвателите и собственици на имоти в района ключове за денонощен достъп до външните табла за отчитане на енергия, да местят въпросните табла на места, посочени от тройката и т.н. абсурдни претенции, които отгоре на всичко противоречат на закона.
„Основанието да ни спрат тока е, че нямаме монофазен електромер на таблото отвън и нямаме изрязано прозорче на електромера. Обвиниха ни, че трифазния електромер, който сме поставили, не отчитал коректно изразходваната от нас енергия. За целта викахме специалист, който да им обясни, че това е невъзможно. Отделно, ние спазваме изискванията на ЕВН, до които сме подали молба за откриване на отделна партида. Тези хора обаче не искат да чуят. Те непрекъснато излизат с нови условия, които трябва да изпълним, за да ни пуснат тока“, разказва дъщерята на Елена и Атанас - Станислава Вълчева.
Екип на Десант я свари да стои в дома си на тъмно. Къщата в момента е негодна за обитаване, защото няма и вода. Водната помпа, която е свързана с локален водоизточник, работи с ток.
Парадоксът е, че семейство Вълчеви са от малцината обитатели в „Батака“, които имат ПУП, строително разрешение от общината и спазват стриктно всяка буква на закона, плащат си редовно сметките за ток. И точно те са саботирани от групичка, която би представлявала интерес за РДНСК, за прокуратура, за РИОКОЗ и други държавни институции, ако решат все пак да си влязат в правомощията.
Три поредни жалби има входирани в IV РПУ и в Областната дирекция на МВР – Бургас от Елена и Станислава Вълчеви, по повод самоуправството от страна на Нешев, Киров и Вълчев. Както и за конкретни заплахи, отправяни към Станислава – че първо щяло да пострада кучето й, а после и самата тя. До момента обаче жалбите събират прах в полицията.
Разбрахме, че по тях работи инспектор Мартин Тодоров, който отказа разговор с нас. Без отговор засега е и писменото ни искане до директора на ОДМВР старши комисар Калоян Калоянов да разреши на Тодоров да се срещне с нас.
Сред потърпевшит от силовия подход на Нешев, Киров и Вълчев е и Стефан Димитров, съсед на Вълчеви. Той пък се оплака, че така наречения управителен съвет на гражданското дружество „Батака“ не само се разпорежда с тока в селището, но и определя цената му. Обяснението – имало разлики при отчитането на ел енергията, така че всички солидарно трябвало да ги покриват.
На място в „Батака“ открихме едно от главните действащи лица – автомонтьорът Кирил Вълчев. Убеден, че е над закона, той на няколко пъти ни пращаше да разговаряме с въпросния Мартин Тодоров от IV РПУ, който „знаел най-добре как стоят нещата“.
„Сдружението е направено с друга цел, да контролираме отчитането на тока, защото не излизат киловатите“, каза Вълчев.
1 800 лева е тока на цялото селище, 140 лева (само) плаща той за сградата и за автоработилницата. Твърди, че няма регистрирана фирма на негово име, а колите, които ремонтира в двора си, са негови лични.
Имотът, в който живее бившият полицай Михал Киров, е масивна постройка. Любопитно, дали и той се намира на общинска земя и дали има разрешение за строителство?
Колкото и абсурдно да звучи, изрядните пред закона Елена и Атанас Вълчеви и в момента са без ток в дома си. Държавата ги е оставила сами да се борят с тези, които погазват закона, за правото си на нормален живот.
Каква е ролята в целия този батак на полиция и ЕВН, предстои да видим. Както и, ще извърши ли община Бургас проверка за незаконното строителство в „Батака“ по сигнал, който бе входиран на 27 септември в деловодството на местния административен център.