Работодателите благодарят на Борисов и Валери Симеонов за промените в Закона за трудовата миграция


Работодателите благодарят на Борисов и Валери Симеонов за промените в Закона за трудовата миграция
23 Февруари 2018, Петък


Те са категорични, че пазарът на труда в България изпитва остър недостиг от специалисти и работници. Облекченият внос на кадри би подкрепил родната икономика

Автор: Десант

С писмо до премиера Бойко Борисов и вицепремиера Валери Симеонов Представителните организации на работодателите - АОБР (АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ), изразяват своята удовлетвореност от приетите от Комисията по труда, социалната и демографската политика промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, на първо гласуване.

Според работодателите, с тези промени ще се осигури достъп до пазара на труда на необходими специалисти, за каквито са налице безсъмнени и непреодолими със собствен ресурс потребности.

Те са категорични, че пазарът на труда в България изпитва остър недостиг както на специалисти на практика за всички икономически дейности от реалния сектор, на квалифицирани работници с годишна заетост, така и на сезонни работници.

"Причините за това са най-вече отрицателният приток - на 107 хиляди пенсионирали се имаме 54 хиляди завършили средно образование за миналата година. На 100 излезли от пазара на труда имаме едва 63-ма влезли. Ситуацията се утежнява допълнително от отрицателната нетна миграция - през последните години, макар и намаляваща, разликата между напусналите и завърналите се е около 4 хиляди души годишно", обясняват работодателите.

"От друга страна, имаме ръст на икономиката от порядъка на 4% и работодателите прогнозират ръст на необходимата численост на персонала. Недостигът на човешки ресурси се изтъква като главната пречка от инвеститорите (наши и чужди) и е главният задържащ по-бързия икономически растеж фактор", допълват те.

Представителните организации на работодателите обясняват, че в момента има крещящ недостиг на специалисти с висше образование в ИТ сектора, машиностроенето, електротехниката и електрониката и др. от порядъка на десетки хиляди от една страна и едва 177 внесени за цялата 2017 г. специалисти със синя карта.

Работодателите разчитат, че промените ще бъдат приети на второ гласуване и в пленарна зала, за да бъде облекчен достъпът на работници от трети страни до българския пазар на труда. Което, по думите им, е решение, изцяло в подкрепа на родната икономика и основа за по-висок растеж.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки