Проектът за промени в закона ще бъде публикуван за обществено обсъждане
Автор: Янко Крумов
Проектът за промени на Закона за българското гражданство ще бъде обсъден на 30 януари т.г. от Съвета за развитие към Министерски съвет и ще бъде публикуван за обществено обсъждане. Това съобщават от Министерството на правосъдието.
Част от мерките предвидени в законопроекта предвиждат да отпадне възможността за получаване на българско гражданство на основание инвестиции, съкращаване на сроковете и прецизиране на критериите за предоставяне на българско гражданство, въвеждането на изискване кандидатите за гражданство на основание на произход да владеят български език и да имат работа и доход в страната.
Промените в проектозакона, изработен от Министерството на правосъдието в изпълнение на Програмата на правителството 2017 г. – 2020 г. и решението му за намаляване на административната тежест върху гражданите включват:
осъществяване на качествен контрол върху отговорните за предоставяне на българско гражданство институции, с оглед спазването на законовите процедури и срокове;
премахване на изискването за представяне на някои официални удостоверителни документи на хартиен носител;
опростяване на процедурите и подобряване на ефективността на процесите по даване на българско гражданство.
Предложението на работната група към Министерството на правосъдието за отпадане на възможността за получаване на българско гражданство на основание инвестиции е изготвено на базата на анализ по отношение на прилагането на чл. 12а и чл.14 а от Закона за българско гражданство в сила от 2013 г.
Данните показват, че не е постигната целта за увеличаване на привлечените реални чуждестранни инвестиции и икономическо развитие. В резултат от това не е постигнато разкриване на нови работните места и икономически растеж.
В допълнение към датата на анализа в някои случаи на по-късен етап от производството е установено например, че инвестицията не е налична, поради извършена продажба на закупените ценни книжа или по други причини.
Работната група бе сформирана със заповед на министъра на правосъдието Цецка Цачева на 15 февруари 2018 г. А за предприетите мерки от Министерството на правосъдието за повишаване на контрола и предотвратяване на възможни злоупотреби в процедурите по предоставяне на българско гражданство е уведомен и еврокомисарят на правосъдието, защита на потребителите и равнопоставеността на половете Вера Йоурова.
TRJBVA DA SE IMA I NAPREDVID,4E V MNOGO OT DARZAVITE V KOITO SA RODENI I ZIVEJT KANDIDATITE,NE SE E GLEDALO ILI GLEDA S,,DOBRO OKO,,-OBU4ENIETO PO BALGARSKI EZIK,ISTORIJ I KULTURA!PRILAGANI SA I ASIMILATZIONNI PRAKTIKI!VAZNOTO E BALGARSKOTO SAMOSAZNANIE I 4USTVOTO ZA PRINADLEZNOST
KAM NATZIJTA!DARZAVATA TRJBVA DA IM OSIGURI BEZPLATNO OBU4ENIE PO SAVREMENEN,KNIZOVEN BALGARSKI!A,,GRAZDANSTVO SRESHU INVESTITZIJ SE DAVA OT MNOGO DARZAVI,NO SE I KONTROLIRA!
1
GRAZDANIN
22.01.2019 14:06:44
0
0
IZISKVANETO ZA VLADEENE NA BALGARSAKIJT EZIK,DA IMAT RABOTA I DOXODI ZA ETNI4ESKI BALGARI E
NESPRAVEDLIVO,NEDEMOKRATI4NO I DAZE -DISKRIMINATZIONNO!ZASHTO SAMO ZA TJX E TOVA IZISKVAN
E,A ZA OSTANALITE-NE?!I KAK DA IMAT RABOTA,SLED KATO-NJMAT GRAZDANSTVO I DOSTAP DO TRUDOVIJT
PAZAR,A I STRANATA?!POLU4AVA SE,,OMAGJOSAN KRAG,,!EZIKA E,,ZIVA MATERIJ,,!TOI SE PROMENJ,RAZVIV
A!TE MOGAT DA ZNAJAT OT RODITELITE SI,STAR,ARXAI4EN,A NE SAVREMENEN KNIZOVEN!