По време на консервационно-реставрационните дейности на бронзовата фигура бяха разкрити някои от тайните й
Автор: Десант
Само преди броени дни, в началото на юли започнаха консервационно-реставрационните дейности на бронзовата фигура на лъва, който се намира на северната фасада на Паметника на Свободата на връх Свети Никола, наричан днес Шипка.
И ето че той започна да разкрива своите тайни. Вече се знае, например, колко тежи лъвската фигура. Досега масово се тиражираше, че теглото й е около 28 тона, но се оказа, че е доста по-лека - само около 12 тона.
Това споделя пред zakazanlak.bg д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа”.
По думите му пред казанлъшката медия от вътрешната страна на всяка от отливките, от които е оформен лъвът, е отбелязана нейното тегло. Носещата му стоманена конструкция вероятно е около 2-3 тона, т.е. максимум фигурата и постамента й не е повече от 15 тона.
Освен това, досега се смяташе, че лъвът е сглобен от 28 отделни части, а всъщност той е сглобен от 53 парчета.
Предстои реставраторите да изготвят пълен паспорт на фигурата и ще бъдат описани всички извършени по нея дейности, колко тежи, схема на носещата конструкция, снимков материал. Този документ ще бъде приложен към досието на Паметника на Свободата, което се съхранява в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).
Д-р Чавдар Ангелов изтъква още, че корозията не е нанесла някакви съществени поражения, които да изискват по-сериозни интервенции, и като резултат на това дейностите се движат малко по-бързо от първоначално предвидените срокове.
Лъвската фигура вече е почистена изцяло отвътре, носещата конструкция е обработена със съответните препарати, които да предотвратяват в перспектива корозията, а в момента се обработват вътрешните стени на отливките със съответните химикали, които да предпазят от развитието на ръжда.
След като се направи префугиране между всички сегменти на фигурата по технологията, която е съгласувана с Министерството на културата чрез зачеканяване на олово вътре в самите фуги, тези участъци ще бъдат тонирани в съответния цвят и накрая лъвската фигура ще бъде обработена със съответен химикал, за да се получи тънък филм около нея, който да я защитава от влиянието на слънчевите лъчи и климатичните явления.
Другата добра новина е, че площадката, върху която е стъпил лъвът, и ламарината, с която е обшита, е в добро състояние, което предполага, че няма да се налага тя да бъде вдигната и препокривана.
Всички консервационно-реставрационни дейности, средствата за които са в размер на 11 хиляди лева и са набрани от дарения, трябва да приключат до 1 септември. По думите на д-р Ангелов това може да се случи и по-рано, преди тържествата по случай Шипченската епопея. а бъде извършена според съгласуваната технология и със съответното качество. Не то няма да е за сметка на качеството, тъй като намерението е в следващите няколко десетилетия да не се налага подобна интервенция.
МАЛКО ИСТОРИЯ
Лъвът е отлят в Софийския военен арсенал от група майстори, начело със Стефан Вежански по проект на скулптора Кирил Шиваров. Но 8-метровата му фигура създава много проблеми на авторите на проекта и на българските правителства по време на строежа на мемориала. Тя трябвало да се пренесе до върха на части и там да се сглоби като обемен пъзел.