„Новоселяне пее 2019" събра в селото, където Левски основава първия революционен комитет в Дупнишкия край самодейци от близо и далеч
Автор: Йордан Антов
На 18 юли в село Новоселяне, община Бобов дол, беше проведен втори национален фолклорен събор в чест на Васил Левски „Новоселяне пее 2019".
Първото издание на форума бе през миналата година и бе организирано по идея на местното читалище, носещо името на великия българин.
Инициативата показа, че дори едно малко читалище в малко населено място - с по-малко от петдесетина жители, може да организира и да проведе един голям и значим фестивал, при това единственият, който е посветен на Апостола на свободата.
През 1867 г.Васил Левски прекава повече от 20 дни в Новоселяне, като организира подготовката и създаването на таен революционен комитет. Той е доведен тук от свещеник Стоимен Радов, който обслужвал местната черква, която по това време била в строеж.
Левски е легитимиран като „майстор строител" и „бояджия" на новостроящия се храм и така е представен пред турците в селото. През деня той ибл непрекъснато сред хората от Новоселяне, които с доброволен труд сами си строили черквата. Левски успява по този начин да опознае хората, и след като се убеждава, че може да им се вярва, създава в Новоселяне първия таен революционен комитет в Дупнишкия край.
Това става в Поповата къща (дома на свещеник Стоимен Радов). В съзаклятието взимат участие 13 смели жители на селото.
За да се увековечи паметта на Апостола и в знак на признателност, родолюбивото население чрез дарения изгражда паметник на Левски, който е единственият на територията на община Бобов дол. Той е открит тържествено на 18 юли 2015 г. по повод 178 години от рождението на големия наш национален герой.
На 18 юли 2017 г. в знак на признателност се изгражда и открива паметна плоча на участниците в Първия таен революционен комитет, по повод 150 годишнината от основаването му, като всички имена са изписани със златни букви. Мемориалният знак е поставен до паметника на Васил Левски.
През 2018 г. местното читалище взема решение да се организира и проведе фолклорен събор в чест на Апостола. Той е проведен на 18 юли. Участие в него вземат около 30 самодейци от областите Смолян, Благоевград, София, Кюстендил и Перник.
През настоящата година се включиха и представители от Пазарджик и Монтана.
Съборът няма конкурсен характер. Всички участници пеят в името на великия син на България.
Във второто издание на форума се представиха самодейни групи към народни читалища, пенсионерски клубове, дневни центрове за стари хора, индивидуални изпълнители, детски групи и др.
Началото беше дадено от ФА "Орфей" при НЧ "Родопска искра 1880" - Чепеларе.
Най-възрастният участник бе Василка Якимова, която е на 93 години и е член на литературен клуб "Бащино огнище" при НЧ "Спасовица 2008" с. Николичевци, община Кюстендил, а най-малките изпълнители бяха дует Гергана и Станислав Костови при НЧ "Просвета 1928" с. Кондофрей, община Радомир.