Тези дни там приключи поредният симпозиум за скулптура в дърво
Автор: Десант
Китното странджанско село Ясна поляна вече повече от 30 г. е домакин на най-престижния ву нас Симпозиум по скулптура в дърво. Тази година в проявата взеха участие майсторите на длетото Никола Диков, Владимир Мичев, Светлозар Чавдаров, Ивайло Милчев и Николета Иванова.
В продължение на 20 дни скулпторите обменяха опит, емоции и идеи сред прекрасната природа на прочулото се със своята някогашна Толстоиска колония населено място.
Българската Ясна поляна отдавна се е превърнала в художествена галерия на открито. Из селото са пръснати десетки дървопластики, създадени тук през изминалите десетилетия.
Артистичните експерименти, предизвикани от младежки ентусиазъм, както и търсенето на нестандартна гледна точка и собствен почерк обединява авторите от различни региони и поколения. В техните произведения откриваме традиция и модерност, класика и авангард, професионализъм и провокация към въображението.
Според изкуствоведа Марияна Илиева, в работата си „Очакване“ Владимир Мичев е изследвал пластичния потенциал на материала в стремежа си да проникне в същността на предмета. Този експеримент говори достатъчно без да са необходими детайли и описателност.
Светлозар Чавдаров пък насочва търсенията си на границата между фигуративното и абстрактното, където се откроява структуроопределящата роля на линията, в организацията на композиционния градеж на творбата „Десница“.
Разгърнатата в пространството композиция „Пъзел“ на Ивайло Милчев ярко изразява взаимоотношението между позитив – негатив не само като пластичен, но и като концептуален проблем. Чрез повърхностния цвят тази работа получава допълнителна диференциация и визуално обогатяване.
Пластиката „Утро“ на Николета Иванова включва полуабстрактна образност. Съставена от елементи с по-големи и по-малки форми, превъзмогнала съпротивата на материала, внушава деликатни душевни настроения. Чрез своеобразен ритъм на солидната и овладяна структура авторката реализира пластичните си стремежи.
В творбата на Никола Диков „Орнамент” има изразителност и динамика, подчертана материалност на дървото, придаваща сила и здравина.
Със сигурност този пленер постига поставените му цели да обогати екстериорната среда в Приморско и с. Ясна поляна, да провокира модерен поглед към изкуството на дървопластиката, категорични са критиците.
Паралелно със симпозиума, по традиция се проведе и „Детски пленер на изкуствата ‘2019“, в който се включиха над 50 деца от 6-15 годишна възраст. Младите художници се учиха на различни техники.
В техниката декупаж ги въведе Марина Иванова, която им показа основни техники и децата сами сътвориха красиви предмети.
Рисуване върху платно със зададена тема „Аз“, беше друга от поставените задачи, там участниците трябваше да изразят себе си, посредством художествени материали и боя под ръководството на Мария Кръстева.
Голям интерес предизвика задачата, в която проектите на черга, трябваше да се реализират и след изработката им да бъдат декорирана с конци от вълна, а търсене на орнаменти на традиционната българска шевица в чергите, не затрудниха децата и те се справиха повече от блестящо.
Друга интересна техника, която Мария Шурелова представи на децата е батик, което представлява рисуване върху плат с боя за тъкан и парафин. Младите художници, трябваше още да сътворят пейзаж на открито, абстракция, графика и живопис.
Всички творби украсиха градинката пред яснополянското читалище„Лев Н. Толстой 1926″ и я претвориха в изложбена зала на открито, която завладя присъстващите с пъстрите си цветове ги потопи в света на изкуството.