Какви правила трябва да спазват курортистите, за да избегнат неприятните инциденти
Автор: Диана Славчева
Август е последният летен месец, но именно по това време на годината покрай морския бряг традиционно има най-много курортисти. Над 100 хиляди например са почиващите през август, които събират тен по бургаския плаж. Морето обаче често ги посреща развълнувано и криещо много опасности.
В последните дни над спасителните постове по бургаския плаж трайно се задържа червеният флаг, сигнализиращ, че влизането в морето е забранено.
По думите на спасителите, след Илинден по стар стил, който отбелязваме на 2 август, и след Преображение на 6 август, морето се преобръща от лятно към есенно. Много характерно за това време е т.нар. мъртво вълнение, което често образува и опасни дънни ями, предпоставка за удавяния и други инциденти в морето. Затова и работата на водно-спасителната служба в този период на лятото е доста натоварена.
Бургаският спасител Петър Русев съветва при попадане в дънна яма, плуващите да не се стресират, а да се отпуснат и да викат или махат за помощ. Затова е най-добре хората да се къпят, там, където плажът е охраняем. Като е добре това да става в работното време на спасителите - от 8 до 18 ч., и да се избягват иначе вълнуващите „големи" нощни къпания.
Много опасности крие и плуването около камъни. Там вълната, дошла до брега, когато се връща, дърпа навътре водата и може да завлече със себе си и плуващия и той да започне да се дави, или пък да го изблъска към камъните и да се стигне до сериозни наранявания и травми.
Задължително е да се спазва флаговата сигнализация. Червен ли е флагът, който се вее над спасителния пост, в морето не бива да се влиза, колкото и да ни изглежда спокойно и примамливо.
Във водата не бива да се влиза и поне два часа след хранене и най-малко 8 часа след употребата на алкохол или наркотици.
„Моят съвет е хората да се къпят по групи. Примерно, някой от компанията да остане на брега, и ако стане нещо с тези, които са в морето, да има кой да извика за помощ и да се обади на телефон 112" - препоръчва още Петър Русев.
Бургаските спасители са единодушни, че като цяло отминаващият летен сезон е бил спокоен откъм инциденти и удавянията са по-малко. Но пък посочват, че тази година все по-често наблюдават случаи на... изгубване на малки деца на плажа. Малчуганите обичат да се заиграват с други свои непознати връстници и докато родителите им се разсейват с пиене на кафе, говорене по телефона или разглеждане на фейсбука си, ги изгубват от погледа си.
Така че трябва да помним - морето не е до колене, а плажът не е само опънатата на пясъка хавлия...