Желаещите ще могат да се разходят из минните обекти без каска
Автор: Десант
България е един геоложки музей на открито. На малката й територия се разкриват всички разновидности на магмените, седиментните и метаморфните скали с възраст от Протерозоя до днес. За Европейската нощ на учените и тази година Музеят по геология и палеонтология при Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски" в София ще отвори врати за всеки, който иска да разгледа събраната на едно място част от това разнообразие.
То включва вкаменелости от отдавна изчезнали видове и родове, артефакти от глобални катастрофи, като например „метеоритът, убил динозаврите", както и богато илюстрирани витрини с безброй образци от всички континенти на света.
От 16 до 18 ч. пък в градината пред Ректората на висшето учебно заведение преподаватели от катедра „Сондиране, добив и транспортиране на нефт и газ" ще демонстрират как става производство на енергия от възобновяеми източници (фотоволтаици и горивни клетки).
В рамките на представянето на професията „газов инженер" ще има демонстрация на газова горелка с пламък във формата на цвете като символ на екогоривото.
От 17 до 20 ч. посетителите ще могат да се разходят из минните обекти без каска. Това ще стане в двора на университета, като вместо каска за безопасност, ентусиастите ще нахлузят очила за виртуална реалност. С тях те могат да разгледат открити рудници от птичи поглед или да научат повече за инженерните дейности под земната повърхност. За по-пълно потапяне е добре да облекат работен гащеризон и гумени ботуши. Атракцията е подходяща за деца над 12 години.