Разкопките в момента там се осъществяват от доц. д-р Христо Прешленов от Националния археологически институт с музей към БАН
Автор: Светлана Николова
Археологическият сезон в „Деултум – Дебелт“ тази година ще продължи до късна есен. На терен в Националния археологически резерват край средецкото село Дебелт до края на октомври ще работят поетапно три екипа на водещи в България експерти.
Проектите се реализират с финансовата подкрепа на Министерството на културата и на община Средец.
В момента на място е доц. д-р Христо Прешленов от Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките. Неговата специалност е античната археология по западния бряг на Черно море. През последните 15 години той е ангажиран пряко с „Деултум – Дебелт“.
Целта на екипа на доцент Прешленов е през този сезон да се завърши изясняването на най-ранния период на застрояването от тази градска зона. Тоест, да се установят всички културни пластове.
Обект на проучването е и ранновизантийската крепостна стена, за изграждането на която са били използвани антични сгради.
Античната колония Деултум край днешното село Дебелт се локализира преди повече 130 години от братята Карел и Херман Шкорпил при изготвяне на археологическа карта на България. Същинското проучване на района тук обаче започва едва през 80-те години на миналия век.
Националният археологически резерват днес е един от най-значимите и впечатляващи археологически обекти у нас. Той е паметник на културното наследство от национално значение, а от 2007 година носи и знака на Съвета на Европа "Европейско наследство".
Екипът на доцент Прешленов ще остане там още една седмица и почти ще се застъпи с работата на доц. д-р Людмил Вагалински - български археолог, създател и главен редактор на списанието за археология Archaeologia Bulgarica.
В началото на октомври на терен ще работи и директорът на НАР "Деултум - Дебелт" Красимира Костова, която проучва римските терми в резервата.