Институтът по роботика при БАН възстановява дейността на филиала на института в Странджа, подписва договор в Малко Търново


Институтът по роботика при БАН възстановява дейността на филиала на института в Странджа, подписва договор в Малко Търново
Снимка: Геопан
15 Декември 2021, Сряда


Това е важен момент и стъпка към възстановяване на пълноценното присъствие на българската наука в региона

Автор: Десант

На 20 декември в Община Малко Търново ще се подпише договор между ръководството на Института по роботика при БАН, ИТКР-ЛАБ ЕООД – Бургас и „Корект консултинг груп“ ООД - София. В него се предвижда възстановяването на дейността на филиала на института в Малко Търново, съобщават от Програмно-координационния център за научни изследвания – Екопан.

През следващите години – в съзвучие с общоевропейските цели и програми и националните политики, ще се достигне научно-изследователския капацитет и иновационните възможности на ФИТКР –  Малко Търново.

За Община Малко Търново (и не само) това е важен момент и стъпка към възстановяване на пълноценното присъствие на българската наука в Странджа.

През XX в. българската наука  осъществи най-голямата териториална програма за научни изследвания у нас, подчинена на идеята за ускорено развитие на периферните райони на страната.

Един от нейните несъмнено големи резултати е двутомника „Странджа-древност и съвремие“, осъществен по идея и под научното ръководство на световно известния български учен -траколог проф. Александър Фол и екипа му. Днес, тя е в списъка на 10-те най-скъпи български книги на националния и медународния книжен пазар.

Изданието на Фондация „Древна балканска земя“ е изцяло финансирано от създадения от Ал. Фол Програмно-координационен център за научни изследвания – Екопан в Малко Търново. Предстои нейното преиздаване.


В категории: Добри Вести

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
Dobrudja
17.12.2021 12:24:29
0
0
Изложба на румънците с картини от гр. Балчик (направени през времето когато Балчик беше румънски град)
Това е "говор на омраза", тоест проявяване и предявяване на териториални претенции спрямо България и поддържане на темата Южна Добруджа в съзнанието и паметта на румнската публика, на румънците-посетители на изложбата, поддържане на идеята че "Южна Добруджа", днес чужда за Румъния територия е открадната от България и че трябва да се възстанови идеалната Румъния (Велика Румъния).
Особено щом тази изложба е на Музея на Град Букурещ, който е подчинен на румънското Министерство на Култура (държавна/официална институция), тоест тази изложба изразява официалното румънско становище.

Изложба на картини Западът срещу Изтока

https://www.amosnews.ro/marea-expozitie-tematica-de-pictura-orient-versus-occident/

https://www.agerpres.ro/comunicate/2021/12/15/comunicat-de-presa-muzeul-municipiului-bucuresti--831684

https://www.radioromaniacultural.ro/orient-versus-occident-un-periplu-artistic-prin-locuri-mirifice/

https://jurnalul.ro/cultura/arte-vizuale/orient-versus-occident-un-periplu-artistic-prin-locuri-mirifice-889581.html

Цитат от съобщението на Музея, като текстът на съобщението = текстът на интернет статията:

"Orasul, situat la Marea Neagra, a apartinut Romaniei pana in anul 1940 cand, in urma Tratatului de la Craiova, Romania a fost constransa sa cedeze Bulgariei, Cadrilaterul."
= Черноморският град [Балчик] беше в състав на Румъния до 1940 г. [не се споменава че това започва едва от 1913 г., тоест краткотрайно присъствие на румънска държавност в Балчик] когато, вследствие на Спогодбата/Договора от гр. Крайова, Румъния е била принудена да отстъпи [!!! не се използва "да върне"] Южна Д. на България.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки