Общественици от Сопот още изследват архивите за неизвестни факти около народния поет
Автор: Камен Колев
Че хората от балканските градчета са от особено тесто – твърди, мъдри и великодушни, знаем всички. Но е изумително как в ХХІ век, когато над милион българи напуснаха безвъзвратно родината да търсят късмета си по света, когато дружно и иронично обобщаваме случващото се в обществения, политическия и икономическия живот на страната с презрителното „Българска работа!”, балканджиите отчетливо се гордеят с патриотичното си минало, носят и пазят ревниво духа на българщината.
В Сопот времето е спряло. Всичко из градчето е спомен, ревниво запечатан и до днес – калдъръмените улички, чемширите и витите лозници из дворовете, манастирите, където се пазят дяконските дрехи на Васил Левски, старата воденица, която знаем от „Под игото” на Вазов... Всичко е тук и никой не иска да го промени. Споменът за бунтовното минало, живата романтична тръпка от епохата на националноосвободителното движение правят сопотчани горди българи, които с известно снизхождение разказват на новодошлите за миналото.
В Сопот постоянно се говори за родения в него народен поет Иван Вазов. Всичко и всеки в градчето е свързан някак си с него. Дори котките, обитатели на двора на къщата музей „Иван Вазов”, са наречени „семейство Вазови”. Сопотчани държат на връзката си с миналото, макар днес вече да не се знае кое е истина и кое легенда.
Пред входовете на блоковете по централната улица (наречена „Иван Вазов”, разбира се), винаги стоят пет-шест жени. Знаят всичко за всеки, веднага ще те упътят, а ако разберат, че си ерген или мома, ще ти намерят жених за по-малко от час. Същински стринки от „Чичовци”.
Цветанка Неделчева е бивш директор на къщата музей „Иван Вазов” в Сопот, писателка, поетеса и изследовател. Тя е човекът, който знае много неща за известния с многото си музи Иван Вазов.
Първата е еврейката Екатерина Кьоролова. Съпругът й, виден търговец, я довежда от Узунджовския панаир. Била е много красива. Майката на Вазов – баба Съба, й става кръстница и Екатерина приема християнството.
Съпругът й пътувал често и понеже била неграмотна, Вазов й четял на глас писмата му. Той се влюбва в нея и това е първото му голямо увлечение. Накрая решава да й признае. Един ден отива у тях, уж за да й чете писмо, и й казва, че я обича. А тя му отговаря: „И аз ще те обичам, Иванчо, но сега отивам на хамам, (на баня – б.а.), ела довечера.” Двамата започват да се срещат под смокини, под трендафили...
Връзката им се разчува, става голям скандал и нея я изпращат в Никопол при съпруга й. На Вазов казват, че тя е в Румъния. През 1897 г. поетът отново я среща в Сопот и й посвещава много стихове, за съжаление загубени. Когато напуска родния си град през април 1876 г., той заравя два ръкописа под купа глина в избеното помещение на бащината си къща. Но тя е опожарена и стиховете изчезват. За щастие, част от любовните посвещения на Екатерина са преписани от Вазовия съученик Никола Иванов. Той ги дава на писателя след Освобождението. Еврейката е възпята под името Рина.
Последната любов на Вазов е писателката Евгения Марс. Той се е срещал с нея всеки ден в Борисовата градина. Чувствата му към интелектуалката се засилват, след като майка му Съба умира през 1912 г. и той изживява смъртта й болезнено. Вазов държи портрета на Евгения Марс в златна рамка и най-малкият му брат Борис Вазов свидетелства за това.
Евгения Марс е била автор на три драми, поставени още тогава в Народния театър. „Магда” и „Божана” имат особен успех.
Любопитен факт е, че известната песен „Аз съм мома англичанка, измамена от любов”, е написана от Вазов по молба на Евгения Марс за драмата й „Божана”. Архивите пазят интересна случка покрай тази песен. През последното лято в живота си Вазов гостува на един минен инженер в Плачковци. С него правят излет до гара Кръстец. Работниците от мината запяват тази песен и главният инженер им прави забележка: „Как може да пеете такава неприлична песен пред народния поет?” Вазов, леко засегнат от невежеството им, обяснява, че той е авторът на песента. По-късно, след успеха на „Божана”, тя става особено популярна.
Разликата във възрастта между патриарха на българската литература и Евгения Марс е била 27 години. Самият той много е мразел да го наричат „дядо”.
Веднъж в една компания проф. Константин Гълъбов казал „Дядо Вазов”, това достигнало до ушите на поета и той се обидил. Гълъбов, който го боготворял, се чудел как да се извини и отишъл при Евгения Марс, за да измоли прошка чрез нея. „Седнете, г-н професоре – казала му тя, – ей този пръстен с рубин ми е от народния поет. Г-н Гълъбов, нима не знаете, че поетите освен календарната възраст, имат и друга – възрастта на сърцето?”. С това започнал и приключил целият разговор и нещата си дошли на мястото.
На Евгения Марс Вазов посвещава цикъла „Трендафилите” от „Люлека ми замириса”. Интересен факт е, че в дългия си живот Вазов е бил женен само веднъж. Златина Болярска е негова единствена съпруга, венчали са се на 4 ноември 1890 г. В завещанието си поетът пише: „Със съпругата си Златина Болярска живях само година и три месеца. Тя ми донесе само скърби, затова лишавам я от каквото и да било наследство”.
В Сопот са категорични, че историята за любовното приключение на Вазов с 16-годишната му слугиня, довело до смъртта му, е само грозен слух.
Цветанка Неделчева, която години наред изследва архивите и спомените за Левски и Вазов, казва, че поетът е починал в 12,30 ч. на обяд от разрив на сърцето още като поднесъл първия залък към устата си. В непубликуваните си спомени поетът Кирил Христов пък описва Вазов в последната седмица от неговия живот като вече много болен. Христов го е срещнал няколко пъти на улицата с развързани обувки.
Самата Неделчева в книгата си „Непознатият Вазов” поддържа тезата, че талантът на писателя е генетично заложен – литературна дарба са имали майка му Съба и най-големият й брат Минко Николов, вуйчо на Иван Вазов. Той е убит на 24 г., обаче оставя едно стихотворение, запазено до днес. Наречено е „Село Сопот и град Враца си разговарят като брат и сестра” и е публикувано в Цариградски вестник, бр. 42 от 7 юли 1853 г.
Неделчева разказва и за друг неизвестен факт от биографията на поета. Когато е бил председател на Берковския окръжен съд 1879-1880 г., Вазов осъдил на смърт едно куче.
Срещу псето в съда имало много жалби на берковчани, защото им сдавило 19 ярета и агнета. Иначе поетът обичал животните – често са го виждали да се разхожда с кучето си Хектор из столицата. Имал и любима котка, която седяла на рамото му, докато обядвал в трапезарията.
Сопотчани са горди и с това, че само в тяхното градче е единствената запазена воденица караджейка. Според балканджиите и архивите, тъкмо тя е описана от Вазов в „Под игото” като „Дядо-Стояновата воденица”. В главата „Бурята” се разказва за стария воденичар и дъщеря му Марийка, които Иван Кралича спасява от смърт и изнасилване, а нападателите Топал Хасан и Емексиз Пехливан са убити и заровени там.
В главата „Гробът говори” хрътката надушва къде е трупът на бившия й стопанин Емексиз Пехливан и местният луд Мунчо за малко не издава Бойчо Огнянов. Днес воденицата е възстановена и се знае, че сюжетът на Вазов в „Под игото” е написан по действителен случай, както и много други негови творби от огромното му литературно наследство.
Оказва се обаче, че подобен случай е имало и в Берковица. Изследователят Никола Намирански пише, че сюжетът може да не е сопотски, защото и в една берковска воденица е имало случай на убит и заровен турчин, открит след време от хрътката му. Дали случката е сопотска, или берковска, тепърва ще се проучва. Едно е сигурно – Сопот винаги ще бъде градът символ на българското бунтарство и дух.
ВАЗОВ В РУСЕ –
ГУБЕРНСКИ ЧИНОВНИК, ПОЕЗИЯ, ПРЕМЕЖДИЯ, ЖЕНИТБА...
През 1878 година, непосредствено след Освобождението, Иван Вазов е преместен от Свищов, където работи като преводач при губернатора Найден Геров, в Русе – на същата длъжност при руския генерал Акимов.
“Живота си в Русе – разказва Вазов на професор Иван Шишманов, - съм описал подробно в романа “Нова земя”/ по- точно във втората му част/. Цялата ми работа в канцеларията на губернатора Акимов се състоеше в това да давам в края на месеца общ отчет за произшествията в Русенската губерния. Но тая деятелност не ме задоволяваше, защото желаех да напредна по служба в някаква по- сериозна работа. Когато загатнах това на генерала, който много благоволеше към мене, той се усмихна и ми каза: “Батюшка, защо Ви е повече работа? Та Вие сте поет и аз Ви оставям време да пишете!”
Като щатен преводач Вазов придружава генерал Акимов при редовните му обиколки из Русе и Русенската губерния. / По това време руската дипломация работи активно по „проекта Задунайската губерния”, според който България е трябвало да стане част от Русия, но Вазов, разбира се, не е бил посветен в този коварен план на руснаците, които тогава е харесвал и обичал..../ Според признанията на самия поет той водел в този най-цивилизован и европейски български град “доста шумен и весел живот”. А по онова време в Русе има много ресторанти, клубове и богати домове, в които редовно се дават приеми,салонни концерти и балове. Заплатата му стигала не само да поддържа майка си, Съба Вазова, но и да се облича много елегантно, по последната европейска мода. По сведения на старите русенци Р. Върбанов и Ц. Доганов, той живеел под наем в къщата на богатия търговец Андон Златев по улица “Икономова”
/ днешната “Духовно възраждане” , зад Съдебната палата/ № 23, на която допреди няколко години имаше скромна паметна плоча, за която Общината не се погрижи и след построяването на НЗОК, Русе беше изхвърлена!/
Но въпреки “разгулния живот”, Вазов се занимава усърдно с литература. В крайдунавската ни столица той завършва започнатата в Свищов стихосбирка “Избавление”, съчинява цикъл епиграми/ отпечатани за първи път в “Майска китка”, издание на Христо Г. Данов/, написва и комедията “ Михалаки чорбаджи”. И най- главното: замисля големия си роман “Нова земя”/1896/.
Поетът се включва много активно в обществения и културния живот на града – изнася сказки в руско- българския културен клуб, посещава репетициите и премиерите на театъра, става един от учредителите на Македонския благотворителен комитет в Русе, създаден след Кресненското въстание.
В Русе Вазов е вече на двадесет и девет години и се замисля сериозно за женитба.Роден е под знака на Рака и счита, че е създаден за семейство, да има съпруга, дом, да бъде баща...Русенци от неговия кръг решават да му помогнат в това начинание. Запознават го с госпожица Атина Болярска. Тя е красива, умна, образована, от много добро и богато семейство, с вкус към поезията и музиката, с жив темперамент. При това е учила в Петербург. Тази млада светска дама от елита на Русе е изглеждала много подходяща партия за поета с неговите високи културни изисквания и социалното му положение в обществото... Но, за съжаление, големите очаквания не биват оправдани. Между характера и понятията за живота на Атина Болярска и тези на Вазов постепенно изпъква непримирима противоположност. Поетът предпочита семейния уют пред шумните светски забавления/ които привличат силно младата му и доста суетна сдъпруга!/, и решава да се посвети изцяло на работата си. При това бракът е бил сключен повече по съвест, не и по чувство.
“Тая женитба – свидетелства Борис Вазов/ като добре посветен в братовите си семейни работи/, - не беше по любов. Брат ми беше, тъй да се каже, оженен доста набързо от своите добри приятели Михалаки Георгиев и Атанас Илиев, които очевидно му желаеха доброто. Той съвсем не е имал възможност да опознае бъдещата си жена”. Накратко казано: идват куп недоразумения, конфликти, скандали, които бързо слагат край на съпружеските отношения. Сам Вазов признава пред Иван Шишманов: “В епохата на “Денница” пада и моята женитба/4 ноември 1890/...За жалост, бракът ми излезе нещастен. Неудовлетвореността ми от брачния живот се вижда вече в стихотворението “Трънкосливката” от “Денница”. След тринайсет месеца аз се разделих с жена си...” Но тук трябва да споменен, че Атина Болярска, все пак, е вдъхновила Вазов да напише един от най- хубавите си разкази “Коледен дар”. Била е и първият читател и критик на неговите съчинения по онова време.
Престоят на Иван Вазов в Русе е около една година. От началото на май 1879 той е назначен по предложение на министъра на просветата Марин Дринов за председател на окръжния съд в малкото балканско градче Берковица, в което отива, за да укрепи здравето си.
През 1920 година, по случай 70- годишния му юбилей/ отбелязан изключително тър жествено и мащабно в цялата страна/, русенската делегация му донесла хубав подарък – халат от скъпа материя с оригинална красива бродерия, кепе и домашни везани пантофи, изработени от ученичките от Русенското девическо професионално училище. Не само пред делегацията в столицата, но и малко по- късно със специално писмо, народният поет изразил дълбоката си благодарност за: “...милия подарък, изработен от русенци”, за чийто роден град бил запазил “най- хубави, най- светли спомени”...