Бижуто, което сякаш е излазло от фаюмски портрет, е било открито буквално преди дни, при разкопки на античните римски бани в НАР "Деултум - Дебелт"
Автор: Светлана Николова
Повече от 30 години продължават археологическите разкопки на римските бани в античния град Деултум край село Дебелт, но мястото далеч не е разкрило всичките си тайни. Доказателство са последните находки – множество бронзови монети и една изключително красива обица, попаднала във фугата на един от зидовете на термите.
Бижуто е открито седмица, преди да приключи археологическият сезон за тази година.
"Открихме я в събота, в хода на работа, при проучване на насипи в античните термини, изградени в края на I век и функциониращи като бани до средата на IV век, когато голямо земетресение ги е унищожило. Върху тях в последствие са започнали да се изграждат жилищни постройки. През миналия археологически сезон тези жилищни пластове бяха проучени. В момента копаем насипите под постройките", разказа за Десант директорът на НАР „Деултум - Дебелт“ Красимира Костова.
"За наша приятна изненада в една от фугите открихме тази златна обица, която според направените паралели с един фаюмски стенопис, е от II век. Обиците на знатната дама, изобразена на въпросния портрет, са същите като намерената в Деултум.
Както знаем, фаюмските стенописи са в района на Египет. Интересното е, че обицата я откриваме тук. Което показва, че Дебелт е град, който е в комуникация с цялата територия на империята и че тук се следват модните тенцинции за времето си“, казва още Красимира Костова.
Бижуто е изключително добре запазено, личи си как касетата е била запълнена със стъклена паста, оцелели са дори миниатюрните стъклени топчета в краищата на трите златни висулки – те са обработени нарочно така, че да приличат на перли.
Златната обица ще влезе в експозицията на резервата, щом бъде окончателно датирана и проучена, за да радва посетителите. Разкопките на Деултум ще продължат до средата на октомври, след което ще се пристъпи към консервация и зазимяване на обектите.