Д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев участват в престижния форум на свои разноски и с болка констатират: „България не се интересува от наука“
Автор: Десант
Д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев представят България на Европейската конференция по антени и разпространение EuCAP 2022, която се провежда в Двореца на конгресите в Мадрид, Испания от 27 март до 1 април под девиза „Свързването на антените и разпространението на електромагнитни вълни с нови наземни и спътникови комуникационни мрежи“.
Д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев представят теоретично научно изследване на тема: „Числен анализ на азимутално намагнитения ферито-диелектричен цилиндричен вълновод“.
Разработени са компютърни програми, с помощта на които са решени числено сложни уравнения, изведени с помощта на конфлуентни хипергеометрични функции на Кумер (най-общите функции на математичната физика) и цилиндрични функции на Бесел и Нойман.
Те описват взаимодействието на електромагнитни вълни от сантиметровия и милиметровия обхват с феритна среда с вътрешна памет и азимутално намагнитване, и диелектрик, поставени в цилиндрична тръба с идеална проводимост на стената. Феритите са керамични материали с магнитни свойства, съдържащи окиси на желязото, лития, цинка и други метали, които взаимодействат с електромагнитните вълни и влияят на начина на тяхното разпространение.
Авторите са дефинирали нови реални числа, които са нарекли числа L3 (гранични числа от 3-ти тип, L – първата буква на английското limiting numbers). В по-предишни свои научни трудове те са въвели още няколко вида нови числа L1, L2 и L4 (гранични числа от 1-ви, 2-ри и 4-ти тип) и други, означени със символите G1, G2 и T1.
Числата T1 са наречени от Марияна и Георги Георгиеви „числа на Трифонка“ в чест на тяхната майка Трифонка Романова Попниколова и Т е първата буква от нейното име. Числата L3 са използвани, за да се пресметнат характеристиките на цифров фазорегулатор за сантиметрови и милиметрови вълни.
Резултатите от работата могат да се използват при разработването на спътникови антени с електронно управление на вълните.
По покана на председателя на конференцията проф. Мануел Сиерра Кастанер от Политехниката на Мадрид д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев са поканени за рецензенти на конференцията и участват в определянето на научната й програма.
Това е 16-то поред издание на Европейската конференция по антени и разпространение EuCAP. За пръв път тя е проведена през 2006 г. в Ница, Франция. Конференцията EuCAP е създадена по инициатива на д-р Антоан Рьодерер, директор на Департамента по електромагнетизъм на Европейската космическа агенция ESA.
Амбицията на ESA е научният форум да се издигне по значимост до равнището на най-високите образци в света. Планира се в него да участват около 1200 учени. Такива понастоящем са само най-авторитетните световни конференции като Генералната асамблея на Международния съюз по радионауки URSI (на френски Union Radio-Scientifique Internationale) и Симпозиумът по напредък в електромагнитните изследвания PIERS (на английски Progress In Electromagneics Research Symposium) на Електромагнитната академия (на английски Electromagnetics Academy), Кеймбридж, Масачузетс, САЩ.
Оказва се, че създаването на такъв мащабен научен форум е изключително сложно и д-р Рьодерер работи, за да осъществи идеята си цели шест години.
Участието на д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев на поредицата от Европейски конференции по антени и разпространение EuCAP е внушително. Последователно те представят свои изследвания в: Ница, Франция (2006), Берлин, Германия (2009), Барселона, Испания (2010), Рим, Италия (2011), Прага, Чехия (2012), Гьотеборг, Швеция (2013), Хага, Холандия (2014), Давос, Швейцария (2016) и Мадрид, Испания (2022). Най-големите им успехи са в Рим (2011) и Прага (2012), когато изнасят по два доклада.
Особено голямо признание е поканата към д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев да работят като членове на Техническия програмен комитет и като рецензенти на поредицата EuCAP. Освен в споменатите, те са членове на Техническия програмен комитет и рецензенти и на конференциите в Единбург, Шотландия (2007), Лисабон, Португалия (2015), Париж, Франция (2017), Лондон, Англия (2018), Краков, Полша (2019) и Копенхаген, Дания (2021).
Работата като член на Техническия програмен комитет и като рецензент е много трудоемка и отговорна. През някои от годините са им изпращани за рецензиране до 51 работи, кандидатстващи за участие. В редица случаи са правени по две рецензии на всяка една от тях. Тази дейност означава международно признание за качествата и квалификацията на учения. Тя е въпрос на престиж, доброволна е и не се заплаща.
„Провеждането на конференция от такъв ранг е въпрос на престиж и чест за всяка държава. То се подкрепя от правителствата на водещите страни. Науката е много скъпо занимание. Но най-скъпото, безценното са хората с техните знания, умения и постижения, известни като „мозъци“. В цял свят държавите влагат огромни средства за наука, борят се за „мозъци“. Но днешна България не се интересува от наука“ - с болка коментират българските учени.
По целия свят се създават най-благоприятните условия за работа, възможно най-високо заплащане. Оборудват се скъпи лаборатории, закупува се най-модерната техника, но днешна България обаче не прави това.
Навсякъде се покриват разходите на всеки участник за конференциите. За всекиго се резервират най-представителните хотели, за някои се осигуряват възможно най-удобно пътуване. Разходите по участието си във всички научни форуми обаче д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев винаги са поемали сами.
Те признават: „Сами финансираме научните си изследвания и покриваме всички разходи по тях. Неотдавна осъзнахме, че Великотърновският университет (ВТУ) използва за акредитацията си по множество специалности нашите научни постижения, извоювани от нас и финансирани от нас, без дори да си направи труда и помоли за съгласието ни да му предоставим това право или изобщо да попита дали смятаме да го направим. Така той би трябвало да постъпи, защото д-р Марияна Георгиева няма нищо общо с ВТУ и фактически е незаконно да се ползват резултатите от нейната работа и придружаващото нейното лично финансиране за своето държавно финансиране, без нейното изрично съгласие.“
В резултат на своите заложби, възпитание, непрестанен труд, се оказва, че двамата български физици, освен че славят, ами и финансират българската държава. В други братски нам държави биха казали „Ашколсун“. У нас ще ти кажат: „Голяма работа. Да не съм те карал.“
Затова д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев призовават: „Нека България да зачита, уважава, подпомага и следва своите кадърни хора. Те не са чак толкова много, за да се лишава от тях. Ние, българите, искаме да почувстваме, че България е наша, че тя стои зад нас, че нея я е грижа за нас. Една просперираща България има нужда да се ръководи от хора с мозък и сърце за нея.“