Нов символ на Стара Загора олицетворява космическата слава и космическото бъдеще на Града на липите


Нов символ на Стара Загора олицетворява космическата слава и космическото бъдеще на Града на липите
Снимки: Община Стара Загора
30 Април 2025, Сряда


В парк „Артилерийски“ се извисява точно копие на спътник „Интеркосмос България 1300“, изстрелян през 1981 г.

Автор: Десант

Стара Загора вече има нов символ, олицетворяващ космическата слава и космическото бъдеще на Града на липите – монумента на спътник „Интеркосмос България 1300“ в парк „Артилерийски“. 

Той представя точно копие на родния спътник, изстрелян през 1981 г.

„Навремето, когато е правена тази техника, са изработвани по няколко броя, за да може, ако се случи нещо, да има резервно копие. Това, което старозагорци и гостите на града ще могат да видят, е точно това резервно копие. То беше в насипно състояние и ние се заехме със задачата да го възстановим и да го представим пред хората като част от космическата история на България“, разказва в интервю за БТА инж. Славин Янакиев, председател на Граждански клуб „Липа“, който е инициатор на проекта. 

По думите му „Интеркосмос България 1300“ е едно от най-големите постижения на страната ни в областта на космическите изследвания и технологии. Съоръжението изглежда доста внушително и все още лети в космоса и ще лети още 500 години, докато изгори в атмосферата.

Инж. Янакиев разкрива, че монументът на спътника е снабден с множество интерактивни елементи, включващи холограмни екрани, които ще се задействат при въртене на специални велоергометри, както и съпровождащо светлинно шоу и звуково оформление. Идейният проект е разработен от архитектите Пламена и Цветелина Гогошеви – внучки на проф. Митко Гогошев.



„Това е устойчив проект и ние имаме много идеи, които да го допълнят“ допълва Янакиев. Пред БТА той обяснява, че предстои изграждането на три STEM кабинета, които ще бъдат оборудвани в Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“ в Стара Загора.

„Там ще бъдат обучавани деца и ученици по физика, астронавтика, астрономия. А в самия монумент ще бъде изградено специално кътче, където ще се позиционират неща, изработени от децата. Целта е да можем да запалваме децата в тази посока - да се развиват в тези науки, които са бъдещето на света“. И припомни, че „целият проект стартира, за да напомним, че сме имали космическо минало и да си пожелаем да имаме космическо бъдеще“.

БТА припомня, че в Стара Загора е създадена първата в България извънстолична астрономическа обсерватория. Тя е открита на 26 февруари 1961 г. , но е работила още от 1959 г. като Клуб по астрономия и астронавтика към тогавашната Доброволна организация за съдействие на отбраната. Обсерваторията се развива изключително успешно.

Първият ѝ директор е Бончо Бонев, а през 1974 г. я оглавява проф. Митко Гогошев. Тогава част от обсерваторията преминава към Института за космически изследвания и технологии към БАН. На 4 октомври 1978 г. обсерваторията се сдобива с планетариум, който работи до 26 юни 1994 г., когато при пожар изгаря цялото оборудване.

Базовата обсерватория към Централната лаборатория за космически изследвания на Българската академия на науките в Стара Загора под ръководството на проф. Митко Гогошев има основна роля във формирането на идеята, изработването на изследователското оборудване и управлението на програмата, допълват от телеграфната агенция.


В категории: Новини , Забележителности

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки