Ще бъде монтиран и екран, върху който ще могат да се правят прожекции от всякакъв тип
Автор: Дина Харизанова
Реставрацията и реновирането на Градската художествена галерия в Пловдив навлиза в четвъртия си етап, чиято цел е да се осъществи свободно достъпно обществено пространство в паркова среда и да се осигури автомобилен достъп на хората с увреждания, както и за обслужване на сградата.
Проектирана е рампа. Ще се изгради и нова стълба. Стълбата и рампата до входа на имота ще отвеждат пешеходеца до открит площад, от който ще се разкрива впечатляваща гледка към града.
В зоната до съществуващата калканна стена на сградата в съседния имот се предвижда разполагането на екран с размери 610/330 см., върху който ще могат да се правят прожекции от всякакъв тип. Зрителите ще бъдат правостоящи или седнали на свободно разположени върху площада преместваеми столове, както и на стъпаловидните бетонови места за сядане срещу екрана.
При събития от рода на прожекции и спектакли на открито са маркирани три места за разполагане на инвалидни колички.
Градска художествена галерия – Пловдив се намира на територия на „Старинен Пловдив“. Постоянната й експозиция се помещава в сграда, дело на Йосиф Шнитер, който я проектира през 1881 г. Първоначално е била Девическо училище.
Днес тя е със статут на архитектурно-строителен паметник на недвижимото културно наследство с категория „местно значение“. Именно това налага нуждата от добре развито и приобщаващо дворно пространство, което да експонира сградата в цялата й архитектурна и културна значимост.
За обновяването на двора й бе обявена обществена поръчка с прогнозна стойност 308 078,86 лв. без ДДС.