През него може да се видат легионери, които представят бойни практики, характерни за военните формирования на римляните
Автор: Десант
Интерактивен прозорец в Историческия музей в Русе препраща посетителите към времето на римското присъствие по българските земи.
Иновативната форма за представяне на наследството разгръща разказа за периода на Античността и осезаемото влияние, което той оказва за културното развитие на региона в миналото. Това е мултимедиен продукт, визуализиращ реален прозорец от сградата на музея, който отвежда посетителя на Сексагинта Приста – крепостта, която има ключово значение за разбирането на римското присъствие край Дунав.
Наименованието й в буквален превод означава „Шестдесет кораба“. Кастелът получава името си, когато в края на първи век през Дунав е прехвърлен един римски легион с 60 кораба от типа „пристис“.
При археологически проучвания са разкрити части от няколко сгради, храм на Аполон и Принципията – щабът на военната част.
Така през интерактивния прозорец посетителите виждат легионери, които представят бойни практики, характерни за военните формирования на римляните, разположени по границата на Империята. Едновременно с това присъстващите получават информация за обособяването на провинциите Мизия и Тракия, основните легиони, техните знамена и крепости.
Римският прозорец е необичаен начин за приобщаване на посетителя към музейната среда и средство за популяризиране на античното наследство на региона. Той обвързва историята на древноримските провинции с артефактите и разказите в музея като по този начин се търсят нови интерпретации на Европейския културен маршрут „Пътят на римските императори и Дунавският път на виното“.