Навършват се 150 години от гибелта на Ангел Кънчев


Навършват се 150 години от гибелта на Ангел Кънчев
Гробът на Ангел Кънчев в двора на храма „Възнесение Господне“
28 Февруари 2022, Понеделник


Вижте как ще отбележат годишнината в Русе

Автор: Десант

На 5 март се навършват 150 години от гибелта на Ангел Кънчев. Във връзка с това, Регионален исторически музей - Русе организира седмица с информационни активности в дигитална среда за популяризирането на героя, и местата на памет в дунавския град, свързани с него.

„Седмицата в памет на Ангел Кънчев по повод 150 години от неговата саможертва в името на Отечеството“ започва на 28 февруари с информация за годишнината от откриването на Пантеон на възрожденците, както и за отварянето на гроба на Ангел Кънчев по повод пренасяне на неговите кости.

Пантеонът на възрожденците

Пантеонът на възрожденците е открит на 28 февруари 1978 г. по повод стогодишнината от Освобождението на България. Разположен е в Парка на възрожденците, намиращ се на мястото на старото русенско гробище, което датира от края на ХVІІІ век и е действащо до началото на 60-те години на ХХ век. Паметникът-костница почита паметта на 453 фигури от националноосвободителното движение, сред които 30 национални герои.

Пантеонът е дело на авторски колектив: арх. Н. Николов, арх. Д. Кънев, скулптор Н. Терзиев, художник Д. Бойков. На 17 април 2001 г., по повод обявяването на 2000 година за година на Християнството в Пантеона е създадена музейна експозиция и отворен параклис в „Св. Паисий Хилендарски“.

Гробът на Ангел Кънчев

През януари 1978 г., във връзка с изграждането и откриването на Пантеона на възрожденците в Русе, започва изваждането и пренасянето на костите на героите от Възраждането, погребани в града. Гробът на Ангел Кънчев се намира в двора на църквата „Възнесение Господне“ на Разградското шосе.

В архива на отдел „История на България ХV – ХІХ век“ в Русенския музей се съхранява документация, свързана с отварянето на гробните камери и констатираните в тях останки. Става ясно, че гробът на Ангел Кънчев е преизползван многократно.

В стъклена бутилка е открит Протокол от 1 декември 1932 г., положен при погребването на Кина Кесякова – сестра на Ангел Кънчев. Открита е и каменна плоча с надпис АНГ. КЪ…, положена във вътрешността на гробната камера.

В Пантеона на възрожденците, на Ангел Кънчев е отредено място на един от 30 национални герои. Неговата гробна камера е разположена между тези на Любен Каравелов и на Захари Стоянов.


Пренасяне на костите на възрожденците


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки