Кошничарят Станко Киров от Българово бе вписан в регионалната листа на Живите човешки съкровища 2024


Кошничарят Станко Киров от Българово бе вписан в регионалната листа на Живите човешки съкровища 2024
Снимка: Областна администрация Бургас
12 Декември 2024, Четвъртък


Той бе номинацията на област Бургас

Автор: Десант

Станко Киров – майстор кошничар от Българово, вече е вписан в регистъра на Министерството на културата на Националната система „Живи човешки съкровища“ – кампания 2024. Процедурата се обявява през две години и вписаните в Националната листа стават част от нематериалното културно наследство на България.

Станко Киров бе номинацията на област Бургас, припомнят от пресцентъра на бургаската областна администрация.

Експертна комисия на областно ниво, която включваше специалисти от БАН, РИМ-Бургас, Областния читалищен съвет и Областна администрация- Бургас единодушно излъчиха неговата кандидатура, която да представлява област Бургас пред Министерството на културата.

В миналото кошничарството е било добре познат занаят в региона. Във всяко семейство до средата на XX век е имало плетени съдове и изделия. Познанията за изработването им са се предавали през поколенията, като често то се е извършвало от някой член на семейството. Днес само Станко Киров е носител на занаята в област Бургас.

Той е усвоил кошничарството, упражнява го като основно занятие – професия, развива го в своята работилница, изградена в град Българово. Обучава и студенти във филиала на Националната художествена академия в Бургас.

Майстор Киров практикува занаята от 30 години без прекъсване в работилницата си в Българово и в Етнографски комплекс „Генгер“ - Айтос, изработвайки висококачествени кошничарски изделия с много широк спектър на приложение. В подкрепа на неговата кандидатура се обявиха кметът на Община Айтос Васил Едрев и заместник-кметът на Община Бургас Диана Саватева.

Станко Киров започва своята подготовка за следващия подбор за националната листа на живите човешки съкровища, която ще се проведе след две години, убеден, че в този занаят има потенциал и той трябва да бъде съхранен в автентичния си вид за идните поколения и да привлича бъдещи майстори да го практикуват.


В категории: Добри Вести , Занаяти

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки