Да си припомним софийските светци и новомъченици и тяхната преданост към Христовата вяра и българщината


Да си припомним софийските светци и новомъченици и тяхната преданост към Христовата вяра и българщината
Икона на св. Пимен Зографски
22 Април 2025, Вторник


Духовните им подвизи са увековечени от талантливите книжовници поп Пейо и Матей Граматик

Автор: Проф. Пламен Павлов

През XV-XVII в. София е значителен административен, стопански и културен център, но османската власт последователно и нерядко брутално налага господството на исляма. Знаковите църкви „Св. София” и „Св. Георги” са превърнати в джамии, като наред с това са изградени монументалните Буюк джамия, Баня баши”, т. нар. Черна джамия и десетки по-малки мюсюлмански храмове.

Въпреки религиозната дискриминация българите пазят вярата на праотците и дават скъпи жертви. Такива са софийските мъченици, а заедно с тях са почитани и други просияли духовници, най-известен от които е св. Пимен Зографски. В София, както е известно, се озовават и мощите на сръбския крал Стефан Урош III Милутин (1282-1321).

Повечето от софийските светци са от категорията на т. нар. новомъченици от вековете на османското владичество. Първият от тях е св. Георги Софийски, наричан и „Стари”. Интерес буди обстоятелството, че той е представител на оцелелия след завоеванието български елит. Това отбелязва в новата си книга „Аристокрацията на Второто българско царство” и проф. Николай Овчаров.

Георги е „стратиотикос”/„войник” („рицар” според западната терминология) в помощните сили на османската армия. През 1437 г. е въвлечен в спор с мюсюлмани в Одрин, в който защитава своята вяра. Изправен пред съда, българинът е оправдан, но става жертва на фанатизираната тълпа - издигната е клада, пред която го увещават да приеме исляма с грозни заплахи и щедри обещания.

След неговия решителен отказ е прободен с ножове и хвърлен в огъня (26 март 1437 г.). Уви, култът към този великомъченик е изместен от онзи на неговия съименник Георги Нови - случай, подобен и на други в църковната история...

„Новият” Георги е родом от Кратово в Македония, поради което е наричан и Кратовски. Премества се в София, където си спечелва реноме на изкусен майстор златар. За нещастие, влиза в спор с клиент мюсюлманин, който го обвинява в неуважение към исляма. Извикан от кадията под предлог, че ще получи поръчка, Георги е въвлечен в нов спор, този път публичен. Хвърлен е в затвора, където го посещава неговият духовен наставник поп Пейо.

Пред съда Георги се държи достойно и в крайна сметка е оправдан. Това не се харесва на разярената тълпа - подобно на своя съименник десетилетия по-рано, Георги Нови е изгорен на клада (11 февруари 1515 г.). Житие и служба на страдалеца са написани от поп Пейо.

Третият мъченик на име Георги, наричан „Най-нови” („Новейши”), също е обвинен в ругателство към исляма и на свой ред отказва да приеме чуждата вяра. Осъден е на смърт чрез обесване, но умира в резултат на мъченията (26 май 1534 г.). Свещеник от тогавашния митрополитски храм „Св. Марина” получава срещу откуп тялото на мъченика и го погребва в ротондата „Св. Георги”, която в онези години все още е християнски храм.

Поп Пейо ни е оставил сведения и за св. Софроний Софийски, който в края на XV в. е свещеник в село Пенкьовци. Заради притеснения от страна на османците търси спасение във Влашко, където е под закрилата на самия владетел Раду Велики (1467-1508). След смъртта на жена си приема монашеството и се завръща в България. Заселва се в някой от скалните манастири по Русенски Лом - при Иваново или пък в Басарбовския манастир до Русе, където през XVIII в. се подвизава св. Димитър Басарбовски. Убит е от манастирски слуга при неясни обстоятелства.

Св. Николай Нови Софийски е родом от Янина, в чийто район в онази епоха живее и българско население. Преселва се в София, където работи като обущар. Скоро е принуден да побегне във Влашко, ставайки придворен обущар на владетеля Мирчо Чобан (1545-1559). През 1554 г. се завръща в София, но става жертва на свои колеги мюсюлмани - по време на някакво угощение е опиянен и обрязан против волята му.

Николай е ужасен от станалото, отдава се на пост и молитва, отказвайки категорично да се признае за мюсюлманин. Предаден на съд, той е оправдан от кадията предвид обстоятелствата, но за пореден път става жертва на фанатици... Убит е с камъни в местността Юч бунар (Три кладенци), тогава извън София (17 май 1555 г.). Тялото му е изгорено в местността Търницата, а пепелта - разпръсната...

Трагичната участ на невинния младеж буди силно недоволство сред българите, а софийският митрополит Яков на местен събор го обявява за великомъченик. Талантливият Матей Граматик написва житието на св. Николай Нови, което е най-обемното в старата ни литература.

Творбата на Матей е преразказана от украинския църковен писател св. Дмитрий Ростовски и получава широка известност в православния свят. На мястото на гибелта на мъченика е издигнат софийският храм на негово име, осветен на 3 декември 1900 г.

По-особен е случаят със св. Терапонтий Софийски, наричан и Трънски, за когото разказва отново Матей Граматик: „Свещеномъченик Терапонт, презвитер на светата Божия църква в Сердика /.../, по време на гоненията против християните, бил задържан под стража от беззаконниците... След много мъчения, обложен с тежки железни вериги, бил изведен вън от града на един ден път и на това място му отсекли главата и така получил мъченическа смърт за Христа. А говорят, че на мястото, където се проляла кръвта му, след време пораснал голям дъб, който и досега се вижда, и стават там различни изцеления, когато с вяра се пристъпва...”

Този разказ е използван от св. Паисий Хилендарски в неговата „История славянобългарска” - свидетелство за паметта за мъченика и през XVIII в. Най-вероятно в основата е реална личност, която носи същото или близко по звучене име с онова на раннохристиянския мъченик св. Терапонтий от Сарди в Мала Азия.

Св. Пимен Зографски е знакова фигура на духовник, будител и културен деец, роден през 1540 г. в София. Като дете остава без баща, а грижи за него полага иконописецът поп Тома в храма “Св. Георги”. След смъртта на своя учител св. Пимен постъпва в Зографския манастир на Атон и дори е негов иконом. След това петнадесет години е отшелник, обитавайки пещерата на друг светец българин - св. Козма Зографски (починал на 22 септември 1323 г.).

Когато става на петдесет и пет години, Пимен получава “знак от Бога» да се завърне в родния край, за да се грижи за духовното спасение на своите събратя. Според преданието с негова помощ са възобновени десетки храмове и петнадесет манастира, водещ сред които водещ е Черепишкият. С подкрепата му е обновен и Суходолският манастир до Гургусовец (Княжевац, днес в Сърбия).

Умира на 3 ноември 1610 г. в Черепишкия манастир, а с гроба му се свързват различни чудеса. След като обителта е разорена от разбойници, монасите от Суходол пренесят мощите му в своята обител.

Със София е свързана трагичната съдба на св. Симеон, митрополит на Самоков, който е един от ръководителите на българското въстание през 1737 г. 

Последен от софийските новомъченици е Константин, погинал през 1844 г. Като слуга в дома на богати граждани, младежът е набеден за кражба, извършена от злосторници в негово отсъствие. След като е арестуван го увещават да приеме исляма. Константин твърдо отказва и умира в резултат на жестоките мъчения.

Групата на софийските светци е една от най-значимите в нашата християнска традиция, което я сближава с онези на раннохристиянските светии от Филипопол (Пловдив), Дурострум/Дръстър (Силистра), Тивериопол (Струмица), както и със светците и духовните водачи от старопрестолния Търновград. Духовният подвиг на софийските новомъченици е упование за българите и оставя трайни следи в народната памет.


В категории: Добри Вести , Светии и свещеници

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки