Селекцията „Български митове и легенди“ представя пет нови къси филми за старите български традиции и култура


Селекцията „Български митове и легенди“ представя пет нови къси филми за старите български традиции и култура
Снимка: Кинематограф
11 Февруари 2025, Вторник


Прожекции е има в Бургас, Варна, София, Видин, Стара Загора, Добрич и Русе

Автор: Десант

Народните обичаи и поверия трудно могат да бъдат намерени в големия град, при шумотевицата и суетнята на площада. Затова за селекцията „Български митове и легенди“, колективът на платформата за късо кино „Кинематограф“ се е обърнал към филми, заснети по селата и планините, където градът е само далечно ехо, но далечното ехо на древните вярвания е също така живо, както е било преди.

На 28 февруари от 18,30 часа в Регионална библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас, редакторският екип на „Кинематограф“ ще представи пет нови български филма, които, макар и изключително различни, споделят общ корен, стигащ до дълбочината на старите български традиции и култура.

Предвиждат се прожекции също във Варна, София, Видин, Стара Загора, Добрич и Русе. Акцент в програмата ще бъде филмът „Може и нищо общо да няма“ на режисьора, документалист и преподавател Светослав Драганов.

В тази документална лента камерата ни отнася в сърцето на Родопите – град Смолян – където ни запознава с историите на четирима души, които открехват вратите на домовете и сърцата си, за да разкажат повече за любовта, волята за живот, театъра, фотографията и още други истории.

Още един акцент в програмата е филмът „Вайдудула“ на Светла Рангелова, който въвлича Ина в традиционен молебен за дъжд, в който е задължително участието на момиче-вайдудула.

Филмът „Сурва“ на Калина Горанова пък разказва за старата българска традиция на сурвакарството. Обичай, който се провежда всяка година на 13 януари и води началото си от езически времена, когато е бил част от култа към бога на виното – Дионисий.

„Майсторът на цървулите“ на Димитър Богословов е интимен поглед към древния български занаят за изработка на цървули, през очите на изкусен майстор. Филмът разгръща емоционално пътуване, което проследява всеки етап на този майсторски процес - от суровата кожа до завършените обувки, с всеки шев и възел, изпълнени с любов и уважение към традицията. Чрез този портрет на майстора и неговата работа, филмът предлага уникален поглед към богатството и дълбочината на българската култура и занаятчийство.


В категории: Добри Вести , Фолклор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки