Растението се среща в застояли и бавно течащи води и канали. В България може да се намери във водоеми в цялата страна от морското равнище до 1000 м надморска височина
Автор: Десант
Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) одобри официално отглеждането и използването на водната леща на територията на ЕС, съобщиха от изследователския център
към университета в германския град Вагенинген, които представиха резултатите от десетилетни изследвания на нови хранителни продукти.
Ситното растение се среща застояли и бавно течащи води и канали. В България може да се намери в такива водоеми в цялата страна от морското равнище до 1000 м надморска височина.
Производителят на декоративни растения Дитер Вантигем стана първият фламандец, започнал да отглежда водната леща с търговска цел. Неотдавна той започна изграждането на промишлен басейн за развъждането на растението.
По думите на Рейндерт Девламъйнк, представител на производствената организация Inagro, която участва в различни проекти във Финландия за тестване отглеждането на водната леща, досега потреблението на тази култура се е ограничавало до протеинови екстакти след определено преработване. Сега, когато е разрешена в качеството на свежа храна, той вижда потенциал в използването й в смутита, супи и вегетариански бургери, както и в други блюда.
Водната леща и морските водорасли привлекоха в последните години вниманието към себе си заради потенциалния принос в прехода в Евросъюза от животински към растителни белтъчини. Според експертите блатното растение съдържа много витамини, минерали и протеини. Освен това расте бързо, заема малко място и дава висок добив.
Законодателството на ЕС в момента разглежда редица хранителни продукти и селскостопански култури, които не са били разпространени в Европа до 1997 г., като нови продукти за хранене.
Ингрид ван дер Меер от WUR съобщава, че е попаднала на споменаването на водната леща в холандски сборник за билките от 1644 г. Заедно със свои колеги се опитват да докажат, че растението е полезно и безопасно за консумация.
Те са уредили отглеждането му в оранжерията на един фермер и са провели множество анализи, за да определят съдържанието в него на белтъчини и скорбяла, количеството на съдържащите се минерали и метали, а също и наличието на възможни патогени, пестициди и токсични вещества.
За да установят влиянието на водната леща върху здравето на човеха и храносмилането, учените предложили на участниците в едно изследване в продължение на две седмици да консумирап ястия, приготвени с растението, като супа, киш и картофено пюре. После им сервирали същото блюдо, само че със спанак.
„И двата експеримента показаха, че белтъчините се преработват и усвояват от организма и няма никакви неблагоприятни последствия за здравето от рода на алергични реакции, запек или повишаване на кръвното налягане“, споделя изследователката.
Рейндерт Девламъйнк от Inagro съобщава, че два сорта водна леща са получили признание като нов хранителен продукт.