Забраниха химна
БСП, Атака, ГЕРБ, СДС и Ваклин Стойновски са в общ фронт срещу Валери Симеонов
18 Декември 2009, Петък
Пореден скандал се разрази на заседанието на Бургаския общински съвет в петък, след като председателят Снежина Маджарова отново отказа да пусне химна на Република България, въпреки претенциите на лидерите на групата на Независимите Валери Симеонов и Валентин Касабов.
Автор: Тихомир Смоленов
Петимата съветници от новосформираната група на „Атака” не протестираха срещу скандалното поведение на Маджарова.
Общинският съветник Валери Симеонов все пак взе нещата в свои ръце и пусна химна на своя озвучителна уредба, при което в залата настана суматоха. Председателката Маджарова помисли, че щатният озвучител е извършил това и му направи грубо забележка като му заповяда незабавно да го спре. След като се разбра, че озвучителят няма „вина”, и няма как да спре песента, Снежина Маджарова, както и всички в залата се изправиха на крака за отдаване на почест. Докато химнът звучеше, председателката започна да се консултира със заместника си Константин Луков как да реагира в ситуацията. След като все пак песента–държавен символ бе изслушана докрай, Маджарова се опита да изгони общинския съветник Валери Симеонов за нарушаване на реда в залата. Симеонов обаче отказа да напусне и окачестви отношението спрямо него като тенденциозно, тъй като съгласно Правилника за работа на общинския съвет, ако той е извършил нарушение, то е трябвало да получи забележка, а не да бъде отстраняван директно, без предупреждение.
След отказа на Симеонов Снежина Маджарова обяви почивка, за да се организира общинската охрана, която трябваше да изведе Валери Симеонов от залата, но общинският съветник убеди служителите, че изгонването му е неправомерно и той не може да бъде отстранен от заседанието. Маджарова и групата на ГЕРБ обаче не се примириха и извикаха хора от държавната полиция, които също дълго време не можаха да вземат решение.
След няколко консултации в кабинета на зам.-областните управители полицията помоли Симеонов да напусне заседанието. Той излезе, като заяви, че ще си търси правата, заради неправомерното му отстраняване. След него заседанието напуснаха и останалите съветници от групата на Независимите.
Впоследствие бяха дадени две пресконференции. Първо ГЕРБ, заедно с председателите на групите на „Атака” - Димчо Грудев, на БСП – Чанко Мирчев, на СДС – Вълчо Чолаков, както и Ваклин Стойновски се обединиха в общ фронт срещу Валери Симеонов и оправдаха действията на Снежина Маджарова.
На втората пресконференция Симеонов изрази изненадата си, че БСП, СДС, ГЕРБ и „Атака” са застанали рамо до рамо в битка с неговата група. Той отново защити позицията, че химнът трябва да се пуска в началото на всички заседания на ОбС, щом те са в различни дни. И даде пример, че това е ставало много пъти докато той е бил председател на съвета, а и след това по времето на Маджарова. Промяната в поведението на Маджарова през последните месеци той обясни с победата на ГЕРБ на парламентарните избори през юли, след което хората на Борисов в Бургас станали високомерни и решили да мачкат всеки, който им пречи. Симеонов отново заяви, че отстраняването му е незаконно, както и че неправомерно е била намесена държавната полиция, тъй като охраната на заседанията се извършва от общината чрез дирекция УКОРС - "Управление при кризи, обществен ред и сигурност" (т. нар. общинска полиция).
Валери Симеонов каза, че е правил няколко пъти опити за обща среща между председателите на групи в Общинския съвет, за да стигнат до консенсус по въпроса с пускането на химна, но това се оказало безуспешно.
„Националните символи са важни за нас, ние сме националисти, затова хората са гласували за нас, няма как да се променим”, завърши Симеонов.
В категории:
Общини