Ново глобално изследване, публикувано в списание Science, показва, че от 14 до 17% от всичката обработваема земя по света (около 242 милиона хектара) са замърсени с токсични тежки метали. Освен това, над 1,4 милиарда човека живеят в райони, където са потенционало надхвърлени безопасните нива на замърсяване.
В анализа са включени такива опасни химични елементи като арсен, кадмий, кобалт, хром, олово, мед и никел. Тяхната концентрация в почвата надхвърля международно признатите нива, допустими за провеждане на селскостопанска дейност и гарантиране на безопасността на продукцията.
За целта на изследването са обединени данни от над хиляда регионални проучвания по целия свят, а също така са използвани и алгоритми, което е позволило да се създаде глобална карта на разпространението на замърсяванията.
Глобално разпространение на токсични метали в почвата, надвишаващи допустимите прагове по отношение на човешкото здраве и екологичните норми
Учените подчертават, че става дума не само за техногенно замърсяване, но и за естественото присъствие на токсични елементи в геоложските структури. В условията на активно селско стопанство и отсъствието на мерки за контрол, тези вещества се просмукват във водата, натрупвайки се оттам в хранителните продукти, и могат да окажат дълготрайно негативно влияние върху здравето на човека и екосистемите.
Изследователите призовават да се приемат спешни мерки, включващи тестиране на почвите, локална рекултивация и промени в системата за земеизползване, особено в уязвимите райони с висока плътност на населението.