„Хляба не е фрет“ (в смисъл, че не е качествен), пише на металния фургон, в който без никакви санитарни условия се мятат самуни срещу зърно - Снимки Николай Недев
05 Март 2010, Петък
Иван Генчев взел земите на старците от айтоското с.Съдиево и ги наказал, защото пуснали сигнал в прокуратурата срещу него
„Хляб няма да ядат, докато не видя, че скочат срещу кмета на Съдиево! Да го награбят там, задето ги насъсква срещу мен“. Шокиращите думи са на арендатора на земеделските земи в айтоското село, който върна местните хора във феодалния строй. Неговите крепостни селяниш са наказани да останат без насъщния, защото се бунтували срещу него и свиквали общи събрания, на които да му искат сметка.
Автор: Светлана Николова
Ябълката на раздора се оказа прословутият язовир над селото, за който „Десант“ писа в края на м.г. Иван и баща му Динко Генчев са взели и водното съоръжение, както и обработваемите площи в землището на Съдиево. Но не пускали крана през лятото за поливане на градините, защото във водоема имало риба. Спряли достъпа и до ловната хижа, която се намира на язовирната стена. Понеже двамата арендатори живеят в град Българово и не могат да бъдат достигнати от гнева на местните, те си отмъстиха на пазача на язовира. В началото на декември унищожиха за една нощ цялата кайсиева градина от 500 фиданки на 60-годишния охранител Ганчо Ганчев.
Страстите съвсем се сгорещили на 16 януари т.г., когато, за да спрат разправиите, членовете на земеделската кооперация свикали Общо събрание. Идеята била да изяснят бъдещите си отношения с арендаторите Иван и Динко Генчеви, но те отказали да дойдат на срещата. Пож тази причина селяните подготвили сигнал до прокуратурата, в който настояват за проверка на дружеството „Съединение-02“ ООД (собственост на бащата и сина Генчеви), което има договор за стопанисване на земеделските земи.
Няколко дни след събранието, по разпореждане на двамата бизнесмени, всички, подписани под сигнала до прокуратурата, били лишени от купони за хляб. Списъкът с имената на старците взели от полицая, казват в селото.
Наказанието на Генчеви нямаше да е фатално, ако поне в един от селските магазини се продаваше хляб. Оказа се, единственото място, откъдето може да се вземе насъщния, и то -срещу въпросните купони, е един мръсен фургон, на 100 метра от бившия „хоремаг“. Бизнесмените прибирали от хората в края на всяка есен зърно, което носели в частни мелници и фурни (в съотношение 1 кг зърно за стандартен самун от 700 г). Самите купони стрували 30 ст. бройката, още толкова доплащали притежателите им при получаването на всеки хляб.
Не зареждаме хляб, защото всички имат договор с Генчеви и никой не купува от нас, казва търговка в смесения магазин на площада. За да се снабдят с насъщния, сега наказаните ходят чак до Айтос, на 15 км разстояние. Което не е по силите, нито пък по финансовите възможности на старците, повечето от които живеят самотни.
Иван Генчев твърди обаче, че лишил от купони само петима. „Аз тоя хляб им го раздавам на доброволни начала и мога да им го спра, когато аз реша. Искам тези хора да отидат срещу кмета, да го питат, той защо ги накара да се подписват под разни сигнали“, заяви пред наш репортер арендаторът. Който ни най-малко се трогна от положението, в което е оставил беззащитните възрастни пенсионери.
Текст под снимките
Снимка 1: Втози единствен магазин за хранителни стоки в центъра на селото хляб не се продава
Снимка 2: Кольо Янакиев и Димо Панайотов са от наказаните. Единият внесъл половин тон зърно при арендаторите като гаранция, че цяла зима ще си получава хляба