Към края на май тази година в България са издадени разрешителни за изгаряне на 54% от общо генерираните през 2022 г. отпадъци от домакинствата
Автор: Десант
Към 31 май тази година в България са издадени разрешителни за изгаряне на 54% от общо генерираните през 2022 г. отпадъци от домакинствата — 1,7 млн. тона. Това са първите заключения на доклада Изгарянето на отпадъци в България – зад завесата – количества, здраве и технологии.
Той ще бъде представен от Сдружение „За Земята“ в 11:30, 24 юли в БТА — Велико Търново, в партньорство с гражданската организация „Ти Решаваш“ — Павликени, активни в позицията си против предложението на „Петрургия“ ООД за завод за изгаряне на отпадъци в с. Върбовка, община Павликени, област Велико Търново.
Изследването използва публичната информация в Националната информационна система за отпадъци и сравнява различните методи и технологии на изгаряне, като се спира и на потенциалните здравни рискове.
Докладът се появява в момент, в който в цяла България като гъби никнат спорни проекти за изгаряне на отпадъци, въпреки опасността за здравето на хората и околната среда.
Към 31 май 2024 г. са в ход четири процедури за екологични разрешителни за общо 722 365 тона отпадъци на година. Основен фокус са отпадъците от пластмаси, текстил, използвани автомобилни гуми и твърд битов отпадък, познат и под английското наименование „RDF” или Refuse Derived Fuel.