В края на юли от пресцентъра на Община Бургас съобщиха, че „Съгласно изискванията на Закона за защита от шума в околната среда, Община Бургас обяви открита обществена поръчка за разработване на Стратегическа шумова карта. Избраният изпълнител е „СПЕКТРИ" ЕООД, а стойността на проекта е 220 000 лв.,
които се осигуряват чрез общинския бюджет”. Само два месеца по-късно, на 24 септември, вече са готови резултатите от първия етап на замерванията на терен.
Това намерение е похвално, като се има предвид, че шумът отдавна е проблем на града, покрай прелитащите ниско над него самолети. Въпросният проект предвижда да бъдат замерени шумовите нива в цели 50 точки, избрани така, че да „покрият“ всички жилищни комплекси и квартали, като се отчете влиянието не само на бучащите самолети, но и на транспортния трафик. Впрочем от 2002 г. съществува европейска директива за шума в околната среда, която е насочена към справянето с този проблем в целия ЕС. Съобразявайки се с нея, Великобритания например е картирала шума във всичките си градове.
Е, хайде сега да видим колко струва изготвянето на една шумова карта в Обединеното кралство. Напосоки данни за това намираме в сайта на Община Бристол – град с население около 433 000 жители, горе долу колкото и нашия Бургас (по последни данни на служба ГРАО с постоянен адрес в него са регистрирани 218 хил. жители, а с настоящ – още 208 000). Бристол е имал късмета да изготви една част от картата си, благодарение на европейско финансиране като партньор в проект „Тишина“, за което общината е получила цели... 22,5 хиляди евро за 50 % от картографирането или приблизително 15 хиляди паунда. С още толкова се е бръкнал и бристолският общински съвет, за да се развие картата и за останалите резултати от проекта.
Сметката е повече елементарна. „Бедният“ български град ще похарчи 220 000 лв. или 112 820 евро, или близо 95 000 британски лири, докато богатият и високостандартен английски областен център за същата такава шумова карта е наплатил около 30 000 лири или 45 000 евро, или обърнато в наши пари – 87 750 български левчета. Разликата просто е крещяща. И ни се иска с много високи децибели да повдигнем въпроса – Абе, господа бургаски общинари, откъде ги намерихте тези нашенски „СПЕКТРИ", дето ще ни вземат два пъти и половина повече, отколкото алчните иначе англичани?! И защо не взехте да поканите за обществената поръчка някоя и друга фирма от Албиона, та да ни излезе малко по-тънко пустата шумова карта.
Шумът е вреден несъмнено. Той нарушава съня ни, стресира ни и дори съществуват доказателства, че хроничната експозиция на шум може да повиши риска от инфаркт.
Бургас несъмнено е шумен град. Но очевидно служителите в градската управа чуват само шума на парите и ако някой ден той замлъкне, може наистина да получат, не дай си Боже, сърдечен удар.