Бургаският музей организира едни от първите подводни археологически проучвания


Бургаският музей организира едни от първите подводни археологически проучвания
Снимки: РИМ-Бургас
11 Февруари 2025, Вторник


Лекция на 13 февруари ще проследи неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в региона

Автор: Десант

На 13 февруари, от 11:00 часа, в конферентната зала на Етнографския музей в Бургас на ул. „Славянска“ 69, ще бъде представена лекция, която ще проследи развитието на бургаския музей през втората половина на ХХ век и неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в региона.

Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ регионален културен и научен център.

​Бургас полага основите на своето музейно дело и на археологическите проучвания в този край на България след Освобождението. През 1912 г. е основано археологическото дружество „Дебелт“, което се работи за съхранение и проучване на древните културни ценности в региона.

Тази дейност прекъсва заради войните, но бива възобновена през 1925 г. В следващите десетилетия музеят се утвърждава като водещ местен културен и научен център, провеждащ археологически разкопки, представящ музейни експозиции и извършващ научни изследвания.

След Втората световна война институцията е преобразувана последователно в градски, окръжен и от 2000 г. в регионален исторически музей за територията на цялата Бургаска област.

Бургаският музей е и една от най-старите музейни институции в страната, организирала и провела подводни археологически проучвания.

Той организира археологическите разкопки на ключови обекти като Несебър, Созопол, Поморие, Приморско, Дебелт, Малко Търново, Айтос, Царево, Карнобат, Нефтохимическия комбинат, емпориумът при Сладките кладенци, римският некропол в центъра на Бургас.



Благодарение на сърцатите усилия на археолози и историци, като Георги поп Аянов, Иван Панделиев, Иван Гълъбов, Михаил Лазаров, Иван Карайотов, Петър Балабанов и Цоня Дражева, бургаският музей притежава богата колекция от уникални артефакти.

Днес той продължава да проучва и популяризира културното и природното наследство на Бургаския край.


В категории: Новини , Археология

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки