Защо имаме чувството, че времето не ни достига и живеем в ускорен свят


Защо имаме чувството, че времето не ни достига и живеем в ускорен свят
Снимката е илюстративна
14 Април 2025, Понеделник


Тези чувства са обусловени и исторически, и психологически. Вижте защо се пораждат

Автор: Капитан I ранг о.р. проф. д.п.н. инж. Илия Пеев

Имаме чувството, че времето не ни достига и живеем в ускорен свят. Това са напълно реални чувства и причините за тях са две: историческа и психологическа.

Първата причина да не ни достига времето и да живеем в ускорен свят е свързана с Концепцията за непрекъснатото ускоряване на историческия процес, ускоряване на историческото време - акселерация на историческото време. Автор на тази концепция е руският учен Борис Федорович Поршнев.

Съгласно неговата Концепцията, всяка нова историческа епоха е неизменно по-кратка от предшестващата я, а плътността на историческите събития непрекъснато нараства.

В дългите епохи, на които се дели световната история, акселерацията винаги се изразява нагледно. Каменният век е по-дълъг от века на метала, който на свой ред е по-дълъг от века на машините.
Древната история е по-дълга от средновековната история, средновековната история е по-дълга от новата история, новата история е по-дълга от най-новата история.

Ние забелязваме, че реката на историята ускорява своя бяг, даже изучавайки отделни нейни струи. Едни или други процеси пресъхват, свършват своя цикъл в шеметното ускорение, но в същото време други набират вече сила и скорост. Това за обикновения човек означава, че процеси, които преди са се случвали десетки години, в момента се случват за един ден. От тук идва и нашето усещане, че времето не ни достига и живеем в ускорен свят.

Това променя из основи нашето поведение. Един парадоксален пример: В миналото изпращаме писмо по пощата, то пътува до получателя, той ни изпраща своя отговор, като минават дни и седмици, докато ние получим неговото писмо. Очакванията и на двете страни – подател и получател, са съвсем спокойни.

Сега нашето поведение е коренно различно: По интернет ние изпращаме своя е-mail и нетърпеливо, недочакали отговора, започваме да звъним – защо не ми отговаряш, защо не ме лайкваш?!

Да, трябва да свикваме: Реката на историята ускорява своя бяг. Ускорява се историческият процес, ускорява се историческото време, акселерацията на историческото време е факт и плътността на историческите събития непрекъснато нараства. Динамиката на нашия живот нараства, от тук и нашето усещане, че времето не ни достига и живеем в ускорен свят.

Дотук с историческата причина. Психологическата причина да не ни достига времето и да живеем в ускорен свят е свързана с психологичното време, респективно с Концепцията за психологичното време по Зигмунд Фройд. Той развива голямата идея, че несъзнаваното е истинската психическа реалност и се явява ключ към човешкото поведение.

Психологическото време е субективно възприятие на времето от човека, което може да се различава от обективното, физическото време. То зависи от множество фактори – възраст, емоционално състояние, внимание, памет, контекста, в който се намира човек.

Съгласно Концепцията за психологическото време на Зигмунд Фройд, психиката функционира като мнослойна и многовекторна система, в която миналото, настоящето и бъдещето са взаимно свързани. 

Някои основни характеристики на Психологическото време са:

Субективното възприятие на времето, което може да тече бавно или да лети, в зависимост от това, с какво е зает човек. Например в състояние на скука или мързел, минутите ни се струват часове, а в моменти на увлеченост или радост, времето лети незабелязано. Алберт Айнщайн казва: „Ако седите с красиво момиче, часовете минават като секунди."

Възрастови особености: С възрастта времето субективно се ускорява. На децата годината се струва дълга, за възрастния човек годината минава като кратък отрязък от време.

Емоционално състояние: Положителните емоции (радост, увлеченост) ускоряват възприятието на времето. Отрицателните емоции (страх, тревожност, заболяване) забавят субективното време. При депресия сякаш времето е спряло и тече безкрайно бавно.

Време и памет: Когато човек е съсредоточен върху нещо, струва му се, че времето лети бързо. Ако вниманието е разсеяно и човек не е концентриран, времето тече по-бавно.

Културни и социални фактори: В западните култури времето се разглежда като линейно и ограничено, което създава усещането за недостиг на време. В източните култури време е по-протяжно и циклично, от което произтича усещането за по-спокойни темпове на времето.

Освен това, когато е студено, времето субективно тече по-бавно, а лятото преминава бързо.

Това са само малка част от факторите, които ни показват защо имаме чувството, че времето не ни достига и живеем в ускорен свят. 

Вместо да изпадаме безпомощно и комедийно-панически пред Времето с позицията „Спрете света, искам да сляза!”, нека да се обърнем с оптимизъм, вяра и надежда към нагледния урок, който ни е завещал Апостолът на свободата Васил Левски: „Времето е в нас и ние сме във времето. То нас обръща и ние него обръщаме“.


В категории: Новини , Коментари

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки