Хроника: Чували с кафе в морето и училища за неграмотни


Хроника: Чували с кафе в морето и училища за неграмотни
Учителка със своите ученици от първо отделение в Канаклийското училище в Мустафа Паша (Свиленград) през 1910 г.
28 Октомври 2010, Четвъртък


Преди

50 години

Едно време застраховането бе в ръцете на държавата. Българите масово застраховаха живота и имуществото си – да си направиш застраховка беше също толкова неотменна грижа, колкото да си платиш тока и водата. За мащабите на тази



Автор: Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас. Използвани са фотографии от www.lostbulgar

дейност можем да съдим например от следната дописка във в. „Труд” от 26 октомври 1960 г.:

„Благодарение усилията на деятелите по застраховането, в разгорялото се със съдействие на професионалните организации масово социалистическо съревнование, ДЗИ на 20 т. м. изпълни годишния си план по доброволното застраховане като събра 370 млн. лв. Въодушевени от този успех, колективите на застрахователния институт дадоха обещание до края на годината да съберат допълнително още 50 млн. лв. застрахователни вноски”.

Назад в годините, в атмосферата на социализма ни потапя и списъка с нови книги, обнародван в същия брой на ежедневника. Ето някои от заглавията, които е можело да прочете човек преди половин век в свободното си време:

„СФПС (Световна федерация на профсъюзите, б. а.) в служба на трудещите се от всички страни”; „Работно време, почивки и отпуски по Кодекса на труда”; „Производствени съвещания в държавните учреждения”; „Да развиваме всемерно съревнованието на бригадите и ударниците на комунистическия труд”.

Преди

70 години

Като стана въпрос за книги, трябва да отбележим, че 20 години преди това в страната е отбелязан истински просветителски бум. Така например в. „Вечерна бургаска поща” в броя си от 24 октомври 1940 г. информира, че:

„По почина на местното читалище „Пробуда” от началото на идния месец се открива неделно училище за неграмотни и малограмотни в Бургас. Записванията на желающите да посещават неделното училище стават при помощник библиотекаря на общинската библиотека. Курсът е безплатен”.

След 4 дена същата газета съобщава, че:

„В събота в Сливен е станало откриването на народен университет”.

В същото време се отбелязва, че в Бургас:

„Записванията в признатия от държавата шестмесечен вечерен търговски курс продължават и се извършват в книжарниците на г. Коце Низамов, Иван Ковачев, Иван Хрусанов и Стоян Петков”.

На фона на нарастващия в България култ към наука и просвета, западните страни повече се вълнуват от ликвидирането на резултатите от ширещото се там свръхпроизводството. Международна кореспонденция от Ню Йорк с дата 24 октомври с. г. ни дава представа за това:

„Съобщава се, че в Бразилия ще бъдат хвърлени в морето 1 милион чували кафе. През последните няколко години са хвърлени в морето 70 милиона чувала бразилско кафе”.

Тази картинка неизбежно ни напомня за вапцаровото стихотворение „Епоха”, писано в същия период, в което поетът се възмущава как „Във Мексико златното зърно/ изгарят във парни котли”. Но такива са били тогава времената, такива са били нравите...

***

През

годините

22 октомври 1912 г. — Начало на Лозенградската операция, която след два дни завършва с победа за България

Начало на Лозенградската операция, която след два дни завършва с победа за България

23 октомври 1893 г. — В Солун се създава Българо-македонският комитет, който по-късно прераства във Вътрешна македоно-одринска революционна организация (ВМОРО).

В Солун се създава Българо-македонският комитет, който по-късно прераства във Вътрешна македоно-одринска революционна организация (ВМОРО).

23 октомври 1915 г. —Девета плевенска пехотна дивизия на Първа българска армия освобождава Ниш

—Девета плевенска пехотна дивизия на Първа българска армия освобождава Ниш

24 октомври — Международен ден на ООН. На този ден през 1945 г. е приет уставът на организацията

— Международен ден на ООН. На този ден през 1945 г. е приет уставът на организацията

25 октомври 1878 г. — В Сливен е учредено първото дружество на Червения кръст в България

— В Сливен е учредено първото дружество на Червения кръст в България

26 октомври 1185 г. — Избухва въстанието на Асен и Петър

— Избухва въстанието на Асен и Петър

26 октомври 1989 г. — Милицията разгонва активистите на Независимо сдружение „Екогласност” в градинката пред "Кристал" в София, които събират подписи срещу проекта на водностопанския комплекс Рила-Места.

— Милицията разгонва активистите на Независимо сдружение „Екогласност” в градинката пред "Кристал" в София, които събират подписи срещу проекта на водностопанския комплекс Рила-Места.

26 октомври — Празник на българския строител

— Празник на българския строител

28 октомври 1912 г. — Започва Люлебургазко-Бунархисарската операция

— Започва Люлебургазко-Бунархисарската операция


Паметникът на Асеневци във Велико Търново, издигнат през 1985 г. по повод честването на 800 години от въстанието на братята Асен и Петър Изглед от Сливен през 30-те години на ХХ век, малко преди там да бъде открит народен университет

В категории: История , Горещи новини , Фоторазказ

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки