Най-величественият исторически паметник от първата българска столица Плиска – Голямата базилика, възкръсва от руините,
Автор: Фани Христозова Снимки Светлана Николова
за да събуди националната гордост и разкрие величието на България. Построена от княз Борис I Михаил след покръстването на българите през 864 г. на мястото на стар езически храм, катедралата е била главната „резиденция“ на автокефалната българска архиепископия и представлява уникален архитектурен шедьовър. Със своите размери – дължина 100 м и ширина 30 м, светата обител е сред най-големите православни църкви за времето си.
Базиликата в Плиска представлява религиозно-дворцов комплекс, включващ катедрала, архиепископски дворец и манастир. Защитена с четириметрова каменна стена от зъбери, в продължение на около 250 години тя изпълнява едновременно функциите на катедрален храм и княжеска, епископска и манастирска църква. И става средище на духовно-религиозния живот на столицата Плиска.
На юг от базиликата е разкрита триделна сграда, в която са се помещавали дидаскалейон (училище) и скрипторий (място за преписване на книги). Освен богослужение, в комплекса са се изучавали право, архитектура, строителство. Тук вероятно са работили и приетите през 886 г. от цар Борис І ученици на Кирил и Методий, положили началото на Плиско-преславската книжовна школа.
Внушителната постройка е вдигната върху т. нар кръстовиден мавзолей – един от най-загадъчните археологически обекти в първата българска столица. Историци твърдят, че откритата под основите на катедралата сграда е гробница на първия български мъченик – най-големият син на кан Омуртаг Боян Енравота, екзекутиран от брат си Маламир понеже отказал да се отрече от вярата си. След смъртта си той е канонизиран за светец.
Една от хипотезите сочи, че божията обител е разрушена по време на неуспешния бунт на привържениците на езичеството. По–късно, в знак на тържеството на християнството в България, цар Борис І – племенник на Енравота, става ктитор на изградения на мястото на светилището храм.
Днес Голямата базилика е сред стоте национални туристически обекта на България.