Българката Елена – най-властната жена на Балканите


Българката Елена – най-властната жена на Балканите
Царица Елена, Стефан Урош V и Симеон Синиша – фреска от Дечанския манастир в Косово
03 Май 2018, Четвъртък


Едва ли има друга летопис в света, освен нашата, в която на жената така да са отричани възможностите в политиката

Автор: Стоян Вълев

Едва ли има друга летопис в света, освен нашата, в която на жената така да са отричани възможностите в политиката. Дали защото историята се пише от мъже?

А в интерес на истината в нашето славно минало има доста жени, които са притежавали качества и способности, достойни за възхищение. Една от тях е била Елена – сестрата на българския владетел цар Иван Александър и дъщеря на деспот Срацимир и Кераца Петрица.

Елена сключва брак със сръбския владетел Стефан Душан. Разбира се, това е чисто политически брак, но цената му е твърде изгодна и за двете съседни държави. Следствие на него се възцарява мир помежду им, а младото семейство с трепет зачакало дете. Това очакване се проточило цели пет години!

Раждането на престолонаследник във всяка една династия представлява и държавен въпрос. И след като Елена все не успявала да зачене, съпругът й започнал в един момент преговори за брак с немска принцеса.

Драмата на аристократичната българка наистина е била страшна – очаквал я или развод, или доживотно заточение в манастир. Но тъкмо преговорите за новия брак на Стефан Душан приключили и датата на сватбата била насрочена, и Елена заченала! Така синът й Стефан Урош се родил като спасител на майка си.

Влиянието на българката в сръбския владетелски двор нараснало. Самата съдба имала пръст в това, което се случило.

Византия се раздирала от вътрешни междуособици. А на Сърбия се предоставила възможност да изиграе ролята на арбитър, след като по съвет на Елена  дала възможност на претендента за престола Йоан Кантакузин да получи убежище в страната.

На свикания в Сърбия военен съвет реч произнесъл не Стефан Душан, а неговата съпруга Елена! Тя начертала военно-дипломатически план, който предизвикал възхищението на Йоан Кантакузин. А сръбският деспот Оливер заявил, че българката е проявила „такава мъдрост и благоразумие, че и този, който се счита за най-умен, не можел да даде по-добър и по-полезен съвет”.

Познавала си хората Елена, щом като и на последния поданик се изяснило, че тя „оковала като във вериги” всички в кралството и ги подчинила на целите. Но тя не спряла дотук и се проявила също като добър дипломат. Пристигайки в  Търново, Нейно Величество провела разговори с българския владетел – нейния брат цар Иван Александър. Така Сърбия и България се сдобили с общ план за действие спрямо Византия, изработен от Елена.

Той бил чисто по женски коварен и поради това резултатен – българите и сърбите трябвало да подкрепят различните враждуващи византийски групировки, за да се държи Константинопол в състояние на омаломощеност и да може да се откъснат парчета от империята.

Благодарение на Елениния план, Сърбия се сдобила с огромни териториални придобивки, а Стефан Душан се провъзгласил за цар. Коронясан бил от търновския патриарх Симеон! Това станало през 1346 г. и така

нашата Елена се превърнала в най-силния човек в Сръбско. 

След смъртта на съпруга си тя станала свидетел на тамошните борби за власт, които повели синът й Стефан Урош и доведеният му брат Симеон Урош. Елена не взела страна в спора, а самата тя се опитала да завоюва царската корона.

Неочаквано се озовала в град Сяр и тук зацарувала, макар и приела сана на „монахиня Елисавета”. Макар и признала върховенството на своя син, Елена–Елисавета управлявала Сяр и околността като самостоятелна владетелка. Особена била щедростта й към манастира Хилендар, тогава сръбски, в Атон.

По-късно все пак била заставена да се оттегли от светския живот и намерила приют при сина си. Тук и височайшата дама – политик и дипломат склопила очи.

Елена изпълва целия 14 век и не е имало друга жена с власт като нейната на Балканите и в Европа. Страстта й била да управлява, да повелява, да бъде дипломат. Постепенно при Елена се преместили нейните двама братя – Йоан Комнин Асен и Драгушин, после сестрата Теодора, накрая и майката Кераца Петрица. Заговорило се упорито за „българска партия” в Сърбия.

Елена наредила в църквата при село Матейче до Куманово да бъде изобразено родословното й дърво. От него се вижда нещо наистина фантастично – тя се обявила за издънка на четирима български царе и четирима византийски императори.

Това, разбира се, не е истина, но доказва самочувствието на българката.

За да разберем случващото се в балканския регион през 14 век, трябва да се „запознаем“ с българката Елена – най-властната сръбска владетелка на всички времена.

Така българката доказа, че може да управлява дори в един мъжки и жесток свят като вечното „буре с барут“ – Балканите, заставяйки представителите на силния пол да изпълняват безапелационно нейните планове и повели и държейки в шах цялата могъща Византийска империя.

Една жена, след чиято смърт Балканите бяха вече други. Защото стана ясно, че женското присъствие в политиката може да се дължи не само на красотата, а и на ума. А Елена съчетава бляскаво и двете.
А как само са необходими днес такива управници като нея!



Елена Българска – фреска от манастира в Лесново, Македония Фреската с родословното дърво на Елена Българска в църквата „Света Богородица“ в Матейче.  Макар и сръбска царица, тя е изобразила родословието на последната династия, управлявала Второто българско царство Сръбското царско семейство – Стефан Душан, царица Елена и синът им Стефан Урош V

В категории: Новини , История , Българските родове , И ний сме дали нещо ...

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки