Една от личностите, с които се гордее българската общност в Чикаго, е художничката и журналистка Кина Бъговска.
Автор: Георги Ваташки
На 9 март тя откри своята 30-а юбилейна изложба в елитната „ARC галерия“ в столицата на Илинойс. Българката представи 12 големи рисунки на женски тракийски фигурки от картон и коприна под мотото „Свещено и еротично“.
Нашенката използва за своите нетрадиционни платна, освен четка и бои, и естествени материали като пясък и прозрачна коприна.
При откриването на изложбата българката разкри своите мотиви за създаването на творбите си: „Тези картини са израз на интереса, който предизвикаха у мен глинените женски статуетки на древните траки, открити по поречието на Дунава. Те разкриват каква е била душевността на нашите предци. В тях ме привлякоха графичните линии, с които древните фигури са били декорирани и които носят послания и закодирана информация. Семплата им, но изящна изработка ме предизвика да се опитам да ги нарисувам като предам на силуетите им размери, близки до човешки ръст.“
Наред с красивите платна на талантливата нашенка, зрителите се насладиха и на специално подготвени танци, които пресъздадоха прехода от древността към класическия български национален фолклор. Те бяха изпълнени от участници в прочутия български фолклорен състав в Чикаго – ансамбъл „Хоро" с ръководител Ирина Гочева, за който „Десант“ писа през декември миналата година.
Житейският път на Кина Бъговска започва в Момчилград през 1955 г. Именно сред уникалната родопска природа у нея се заражда желанието да запечата нейната красота с помощта на четката. Затова завършва живопис и графика в Академията за изящни изкуства в полския град Лодз през 1979 г. След завръщането си в България работи близо 20 години като преподавател в Школата по приложна графика в София, като през това време проектира и илюстрира множество корици на книги.
За Новия свят Кина заминава през есента на 2000 г. Перфектният й полски й помага бързо да се устрои в космополитния Чикаго. Заедно с друг виден български емигрант – Климент Величков, българката основава един от вестниците на тамошната българска общност – „Старт“. В него тя е художествен редактор и става автор на редица инициативи, като най-известната е кампанията за набиране на средства за българско училище в столицата на Илинойс. Кина успява да привлече към каузата прочутия актьор Чък Норис, който взима участие в демонстративно шоу за бойни изкуства безвъзмездно и в резултат на това само за два дни са събрани над 20 хиляди долара
Наред с журналистическата си дейност, тя не забравя и своето истинско призвание. Успява да спечели субсидията на местните власти за художници и през 2002 г. представя първата си изложба зад Океана. Тя е под мотото „Бягащи светлини“ и представя образи и картини от Родопите, комбинирани със съвременния урбанистичен пейзаж на Америка. Темите на нейните експозиции рядко се вписват в общоприетите понятия за живопис, но пък винаги са свързани с България и нейната история и природа.
Успехите не закъсняват и Кина Бъговска започва да представя своите творби в Канада, Швейцария и Финландия. През декември 2010 г. българката е включена в авторитетното издание „100 съвременни интернационални художници“ на Барселонската художествена академия.
По нейна инициатива през 2011 г. е открит Българо-американски център за културно наследство, чиято цел е да организира концерти и изложби на българската общност в Чикаго.