В края на учебната си година те се поздравиха с много успехи и демонстрираха отлични познания в областта на родната история и култура
Автор: Георги Ваташки
В последната неделя на май българчетата - възпитаници на 47-мо основно училище в Одеса, имаха двоен повод за празник. Те отбелязаха тържествено края на учебната година, като не забравиха да почетат и делото на създателите на славянската азбука светите братя Кирил и Методий. Организатор на празненствата за пета поредна година бе просветно-културният център „Аз, буки, веди“ към Всеукраинската обществена организация „Конгрес на българите в Украйна“.
Празничният ден започна в двора на школото с изпълнението на двата държавни химна -българския и украинския. В своето приветствено слово президентът на „Конгрес на българите в Украйна“ Юрий Граматик изтъкна: „24 май е повод да си припомним колко важно е да бъдат създадени условия за изучаване и развитие на българския език и култура, защото това гарантира запазване на националния дух.
Един ден, когато нашите ученици ще заведат своите деца в българско училище, предавайки по този начин националната памет и самосъзнание, тогава ще можем да кажем, че мисията ни е изпълнена“.
На импровизираната сцена учениците се представиха с рецитал на стихотворения на наши класици и пяха възрожденски песни. Изпълнението им ентусиазира участниците в тържеството да си спретнат импровизиран конкурс-надпяване, посветен на славянските първоучители. Най-много аплодисменти заслужи най-малката участничка Олга Граматик, която с плам изпя химна на родната азбука „Върви, народе възродени“.
След това децата демонстрираха своите познания по българска история и литература в конкурс-викторина, като за победителите бяха предвидени плакати и книги за награди.
Българският празник в Одеса нямаше да е пълен без изпълненията на младежките състави от „Аз, буки, веди“. Фолклорните групи „Български сърца“, „Бисери“ и вокалната група „Здравец“ от Българския младежки клуб „Актив“ бяха дълго аплодирани от малки и големи.
Сънародниците ни останаха впечатлени от талантите на вокалистите Наталия Неткова, Виталий Зеленков, Елена Янкова и дуета Виктория Неткова и Людмила Граматик.
Най-малките ученички пък показаха как се танцува „Право хоро“, а осмокласниците зарадваха присъстващите с прекрасно изпълнение на „Джиновско хоро“.
В края на тържеството директорката на 47-мо училище Вера Пискун припомни постиженията на културно-просветния център в неговата кратка история. Той е създаден през 2008 г. по идея на Екатерина Гержик и днес работи в градовете Одеса, Измаил, Иличевск и Болград. Учениците са предимно бесарабски българчета, на които им се предоставя възможност да запазят връзката си със своята прародина чрез изучаване на български език и литература, история и география на България. Отделно внимание се обръща на усвояването на народните традиции и обичаи. Към центъра са създадени и редица танцови, вокални и художествени формации.
Изминалата учебна година също бе богата на успехи, като много от възпитаниците на „Аз, буки, веди“ станаха носители на първите награди в литературни и творчески конкурси. Децата взеха активно участие в множество концерти, изложби, литературни вечери. Дори се снимаха в документален филм за нашата общност в Украйна, озаглавен „Пратете поздрави на България“, като неговата премиера на родна територия ще се състои през септември. През изминалите месеци учениците успяха да посетят много градове, населени с наши сънародници, като Болград, Измаил, Арциз. Скъп спомен остави у българчетата и гостуването им в прочутото село Задунаевка, където е бил учител великият Христо Ботев.