Как да облекчим градинарската работа


04 Септември 2013, Сряда


Мнозина смятат градинарството за истинска каторга – то не е копане, поливане, резитби, пръскане… Но с помощта на някои хитрини човек може така да организира

Автор: Дина Харизанова

тези си занимания, че хем да не се преуморява, хем да му остане и достатъчно време за почивка.
Така например уморителните поливки биха могли да бъдат изцяло автоматизирани и да не се налага маркучът непрекъснато да се примъква от една леха на друга, от единия до другия край на градината. Достатъчно е с една еднократна инвестиция да се инсталира капково напояване, което освен много време, спестява и значителни разходи за вода, а освен това осигурява редовно овлажняване на почвата около културните растения.

Борбата с плевелите също може да бъде напълно забравена, ако се прилага мулчиране на редовете, което потиска изцяло тяхното развитие.
Самите градинари допускат най-различни грешки, които водят до тяхното прекомерно натоварване с излишна работа по двора.

Често при вида на някое красиво цвете или пък нов сорт от дадено растение те не могат да удържат възникналото у тях желание да го притежават, като изобщо не оценяват ситуацията. Дори не им идва наум, че в градината си вече имат десетки дървета, храсти и други многогодишни видове, които изискват постоянни грижи. И сега към тях прибавят още един ангажимент. Така те продължават да се трудят като неуморни пчелички.

Затова в такива случаи е добре критично да огледаме собствения си двор. Възможно е да се наложи да престанем със засаждането на нови растения и култури. Или да заменим наличните сортове с някои, чието отглеждане не е толкова трудоемко. Малината например се нуждае от голямо обгрижване, особено през есента, когато трябва да се изрежат старите стъбла, да се съкратят новите леторасли и т. н.

За да се разтоварите от тези задачи, може да засадите някой от новите ремонтантни видове на растението, които зреят по-късно от обикновената малина, но пък за сметка на това дават урожай до настъпването на мразовете, след което всичко се изрязва до корен – напролет ще излязат новите плодоносещи стъбла. А това ще съкрати и вашата работа в края на летния сезон. Когато имате много плодни дървета, те изискват голямо себеотдаване и внимание.

За да се измъкнете от тупика, в който ви вкарва желанието да имате най-различни сортове от един вид плод, може да се спрете на варианта върху едно дърво да бъдат присадени различни сортове от него. Така на различните клони ще зреят различни ябълки – жълти, червени, зелени… Просто три в едно. А грижите ви по резитба, пръскане срещу вредители и т. н. ще намалеят три пъти. Много любители на цветята не остават равнодушни към розите и непрекъснато засаждат нови и нови храсти от тях.

Но работата по отглеждането им е също много трудоемка. За да си спестите време и сили, просто направете избор от няколко сорта. Те ще ви доставят достатъчно радост, колкото и „милион алени рози”, както се пее в една популярна песен на Алла Пугачова. А и да си спомним какво казва Малкият принц от едноименната приказка на Екзюпери: „Хората гледат в една градина пет хиляди рози… и пак не намират това, което търсят… А то може да бъде открито и само в една единствена роза”.


Ако отгледаме няколко сорта на едно дърво, грижите ни ще намалеят

В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки