Битов кът в моя дом


 Битов кът в моя дом
Общ вид на читалищната битова експозиция
01 Октомври 2013, Вторник


Нашият конкурс продължава с едно много интересно и необичайно предложение. Този път то идва не от физическо лице, а от настоятелството на едно читалище.


Това е НЧ „Просвета 1928” в село Каменна рикса от монтанската община Георги Дамяново.
Оказа се, че в това духовно средище, създадено преди 85 години, читалищните дейци днес са подредили една впечатляваща експозиция от битови наследствени ценности, изработени от предците им. В своето писмо до редакцията на „Десант” те изтъкват: „Обявеният от вас конкурс за любовта към всичко родно, към  изконните традиции на народа ни и към произведенията на старите ни занаяти много ни зарадва”.

Затова те са ни изпратили снимки от този вълнуващ кът, в който са подредили автентични експонати от някогашния бит, съществувал по тези места. Предложението им е изключително вълнуващо, тъй като понастоящем в селото живият едва 150 души, повечето от които са пенсионери, работили преди в градовете, но завърнали се преди време в бащините къщи – към корените, от които са съхранили най-светите за дедите им традиции, обреди и предмети.

На фотосите може да се видят най-ценните експонати от тяхната скромна сбирка. Особен интерес представляват тъканата детска люлка, поставена на дървено лулило и завита с опанджак, която някога е била разполагана насред нивата или на полето, докато родителите са жънали, косели, обирали царевицата и другата земеделска реколта, която им е давала благодатната плодородна земя (сн. 1).
Тук е показана и дървената бучка за масло; чутурата за пипер, дървеният кръг за качамак и сватбарското барде – съд с ракия (сн. 2).

Към отдавна отминалите времена ни връща и споменът, който ни навява чекръкът, на който някогашните домакини от Каменна рикса са навивали преждата (сн. 3). Същите тези жени, чиито сръчни ръце са избродирали невероятно красивите шевици по своите престилки – някои от които също може да се видят в своеобразната етнографска изложба в читалището (сн. 4).
Находчивите днешни родолюбиви жители на селото с подръчни средства, поради липса на модерни макети на манекени, са нагиздили кукли от кратунки така, както някога са се обличали тукашните семейства.

Населеното място е с много стара история. Селището е съществувало още в древността. На 2 км северно от днешното населено място се намира местността Градището, където са открити останки от голяма римска крепост, чието съществуване е датирано на базата на намерените артефакти и фрагменти от битова и строителна керамика към ІІ-V век. И тя минава за най-голямата по площ крепост от римската епоха в целия регион. А в хубаво време от нея може да се види река Дунав и дори отсрещния румънски град Калафат.
Смята се, че рикса означава селище на богатите (индоевропейската дума rix е едно от най-древните названия за цар). Някои от легендите за името на селото са свързани с неизвестна тракийска царица.

В древността районът е бил известен с добиването на злато от река Огоста, което очевидно е било отнасяно в Рим. То е ставало чрез т. нар. „плавене” – занимание, което някои практикуват и днес.
За съжаление, този богат някога край на родината ни сега е един от най-бедните в Европа. Но пък малкото му останали жители са запазили най-голямото му богатство – безценните битови предмети, с които прадедите им са преживели дните си.



В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки