Димитър Гочев и неговат служба на Мелпомена


Димитър Гочев и неговат служба на Мелпомена
Димитър Гочев по време на награждаването му с „Аскеер“ през 2007 г.
02 Декември 2013, Понеделник


В края на октомври завинаги ни напусна българинът, който бе от най-изявените и акламирани режисьори на европейската театрална сцена

Автор: Георги Ваташки

На 21 октомври в Берлин от този свят си отиде известният у нас и зад граница театрален режисьор Димитър Гочев. 70-годишният български творец беше едно от най-големите имена на германската и родна сцена, а критиката в Германия на два пъти го избираше за режисьор на годината.

Талантливият българин е роден на 26 април 1943 г. в Първомай, в семейството на ветеринарен лекар. През 1962 г. той пристига в Източен Берлин с родителите си, които започват работа в някогашната ГДР. Фамилията се установява в градчето Бад Фрайенвалде.
Димитър научава немския език за рекордно кратко време и тръгва по стъпките на баща си, записвайки ветеринарна медицина в университета „Хумболд“ в Берлин. Съдбата обаче е решила друго за него.

В един ресторант на източногерманската столица той се запознава с любимия си автор и виден берлински театрал Хайнер Мюлер, чийто съпруга е българка. Срещата се оказва решаваща за младия Гочев, който завинаги се обрича на Мелпомена. Загърбва бащината професия и започва да следва театрални науки в класа на прочутия швейцарски режисьор Бено Бесон. През 1968 г. вече е асистент на постановчика модернист Фриц Марквард, чието име нашумява в артистичните среди в началото на 70-те години. Двамата работят с трупите на прочутите „Дойчес театър“ и „Фолксбюне“.

Първата самостоятелна постановка на българина е по пиесата на Мюлер „Женска комедия“, като дебютът му се осъществява през 1972 г. Следват успешни години, изпълнени с много пътувания и творчески изяви из Германия и съседните Австрия и Франция. Натрупал опит, нашенецът се завръща в родината, където през 1979 г. дебютира като самостоятелен режисьор с постановките „Когато гръм удари“ по Пейо Яворов и „Максималистът“ на Станислав Стратиев, които окончателно му спечелват любовта на българската публика.
Най-добрата му постановка на родна земя си остава „Филоктет“ на неговия кумир Мюлер, която се играе в театър „София" през цялата 1983 г.

Освен на столична сцена, Гочев последователно работи в театрите в Плевен, Монтана, Русе, Враца и Бургас. През 1985 г. директорът на театъра в Кьолн Клаус Пирвос го кани да постави в града на Рейн драмата „Квартет“ на Мюлер. Успехът е грандиозен, а нашият режисьор остава завинаги в тогавашната ФРГ. През следващите години билетите за неговите постановки са едни от най-търсените от ценителите на театъра в Базел, Хановер, Дюселдорф, Бохум и Хамбург. Пред зрителите нашият сънародник представя своето новаторско виждане за различни класически текстове като тези на Лесинг, Бернар Мари-Колтес, Софокъл, Шекспир, Стриндберг и Чехов.

През 1991 г. режисира в Дрезден Стриндберговата „Госпожица Юлия“, което му носи признанието „Режисьор на годината“ в Германия . От 1995 г. до 2000 г. Гочев е несменяем художествен ръководител и режисьор в театъра в Бохум. Сред многобройните му успешни спектакли са „Чайка“, „Войцек“, „Едип цар“ „Крал Лир“, „Дон Кихот“, и „Виридиана“ по едноименния филм на Луис Бунюел. Многократно е бил обявяван за победител в майските „Берлински театрални срещи“ – през 1992 г. с "Госпожица Юлия" от Аугуст Стриндберг, през 2004 – с "Битката на негъра и кучетата“.

Любима на родната публика става „Буре барут“ на Деян Дуковски, с която интернационалната трупа на „Шаушпилхаус Грац“, начело с него, гостува през пролетта на 2000 г. на сцената на Народния театър „Иван Вазов“ .
В началото на новия век Димитър обаче решава да работи на свободна практика и започва да поставя пиеси, които сам продуцира на най-големите сцени в Берлин, Франкфурт на Майн.

Година по-късно е назначен за постоянен режисьор на берлинския „Дойчес театър“, където работи до смъртта си. Тук той постига своя най-голям успех – представлението на „Иванов“ по Чехов, което печели наградата на Берлинския театрален фестивал през 2006 г., а българинът е избран от списание „Театер Хойте“ за втори път в кариерата си за режисьор на годината.

Признание творецът получава и от родните театрални среди. През ноември 2007 г. творецът е удостоен със Специалната награда за творческа чест и принос към българското и европейско театрално изкуство „Аскеер“.
В последните дни от живота си той подготвя постановката „Цимент“ на Мюлер в мюнхенския „Резиденцтеатер“, в която се предвиждаше да вземат участие и известни български актьори като Самуел Финци и Христо Шопов.

„Димитър изискваше от своите актьори, сътрудници и от самия себе си всичко, тъй като имаше нужда от всичко, за да обхване и да промени света. Въпреки признанието на критиката и светилата в театъра, за него аплодисментите на публиката бяха най-голямата награда за таланта му на творец. Европейският театър загуби един от своите най-значими артисти“, отбеляза пред медиите шефът на „Дойчес театър“ Улрих Куон след вестта за неговата кончина.


В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки