Сънародниците ни в Австрия се събраха под знака на розата
Кадър от представянето на танцова група „Китка“
16 Юни 2014, Понеделник
В градчето Фридрихсхоф се проведе Първият събор на българите, живеещи в алпийската страна
Автор: Георги Ваташки
Денят на децата – 1 юни, тази година бе по-особен за нашите сънародници, живеещи в Австрия. На тази дата стотици нашенци от алпийската държава се стекоха на Първия събор на българите. Празникът бе посветен на един от символите на нашата страна – розата, на уникалния ритуал, изпълняван по време на розобера и на производството на известното в цял свят розово масло.
Събитието се проведе в градчето Фридрихсхоф в красивата област Бургенланд, наричано от местните жители „Раят на Земята“. Селището представлява своеобразен екологичен комплекс с множество хижи, в който по традиция се провеждат срещи и тържества на общностите, населяващи Австрия.
Съборът бе организиран от галерия „Гама“, собственост на българката Елица Георгиева от Виена. От близо 15 години тя провежда в своята галерия концерти и изложби с участието на българи, както и курсове за нашите сънародници по иконопис, позлатяване и реставрация.
В своето приветствено слово по време на откриването на събора галеристката разясни целите, които преследва този форум: „Благодарение на подобни събития ще можем да запознаем Австрия и цяла Европа с уникалните традиции, обичаи и постижения в културата, спорта и науката на българския народ през вековете.“
Съборът на нашенците бе открит от кукерската група към сдружение „Български ритми”.
Следвайки народните обичаи, те засадиха символично червена роза в Двора на художниците във Фридрихсхоф, след което посрещаха гостите на проявата с традиционните хляб и сол. Художественият ръководител на кукерите Пеньо Стефанов беше изготвил специално за празника маски с втъкани флорални и розови мотиви.
Музикалната програма на празника започна с качването на сцената на танцова група „Китка“ към „Български ритми”. Зрителите дълго аплодираха майсторските им изпълнения на танц с шиници, хоро на Розата, Варненски танц и хората „Кисмет“, „Софийско“ и „Шопско“.
Бурни аплодисменти заслужиха и песните на най-малката и даровита участничка в „Празника на розата“ – осемгодишната Ана Георгиева от хора за автентично пеене към Галерия „Гама“. Акомпанираше й нейният баща – талантливият гайдар от Линц Атанас Георгиев
Кулминацията на тази българска вечер в алпийската държава настъпи, когато прочутият дует от Виена – Нели и Владимир Косеви, запяха „Една българска роза“ и „Моя страна, моя България“. Двете песни, вълнуващи всеки българин далеч от Отечеството, се подеха в един глас от стотици наши сънародници.
Паметната вечер завърши с излизането на сцената на ръководителката на „Български ритми“ Мария Топева. Тя развълнува всички присъстващи с изпълнението на „Руфинка болна легнала”, което спонтанно прерасна в общо хоро, в което се включиха малки и големи.
На следващия ден – 2 юни, българската общност в Австрия отбеляза и Денят на Христо Ботев и падналите за свободата на България. Десетки нашенци поднесоха венци и цветя пред паметника на великия поет и революционер в градчето Голс, в близост до Виена.
След това се състоя тържествен концерт, посветен на паметната дата в сградата на Българския културен институт „Дом Вагенщайн“. Специални гости на събитието бяха професор Мими Дичева, председател на културно-просветното дружество „Кирил и Методий“- Виена, и актрисата Лина Галдийска - главен редактор на българското списание „Черно и бяло”, излизащо в Залцбург.
Програмата започна с безсмъртните стихове на Ботев в изпълнение на деца от българо-австрийското училище „Св. св. Кирил и Методий” във Виена. Интерес сред зрителите предизвикаха и безупречните изпълнения на двата ансамбъла за народни танци „Китка” и „Пендари”, съставени от българи, живеещи във Виена. Те представиха своите нови хореографии и саморъчно изработени носии, разкриващи богатството на родния фолклор.