Уникално зрелище бе подготвено за посетителите на древната българска столица Плиска на 7 юни. Средновековни воини, багатури, боили, занаятчии, духовници, канове, царе и боляри,
Автор: Пламен Николов
облечени в достоверни одежди, кръстосваха старопрестолния град.
Облеклата и оръжията им бяха изработени от естествени материали, ползвани преди хилядолетия и в пълно съответствие с археологически находки или други източници за онези далечни времена.
Конници показваха уменията си във висшата езда. Над 100 възстановчици от различни клубове и неправителствени организации се бяха събрали за третото издание на средновековния фестивал „Дни на предците”.
Той бе организиран от Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции „Авитохол” – Варна и Община Каспичан, с любезното съдействие на Регионалния исторически музей в Шумен и домакинството на Националния историко-археологически резерват – Плиска.
Събитието бе под патронажа на вицепрезидента на Република България Маргарита Попова. Във фестивала се изявиха клубове за исторически възстановки, конни бази, реконструктори, археолози, майстори на старинни занаяти. С усилията и уменията на многобройните участници бяха пресъздадени бита, културата и воинските традиции на предците ни от епохата на Средновековието.
Фестивалът започна с представяне на лагер от периода на Първото българско царство, показан от сдружение „Авитохол”. Уменията си в ездата и стрелбата с лък демонстрираха родителите и децата от фамилната конна база „Борисови” във варненското село Любен Каравелово.
Най-голямата организация за исторически възстановки – Национално дружество „Традиция”, бе представена от членове на регионалните клубове в Шумен, Добрич и Велико Търново. Те показаха автентично облекло на средновековни благородници, въоръжение и средновековни занаяти.
Ранното средновековие бе представено от свободните реконструктори Йордан и Жана Сивкови от Добрич и Катя Владова от Бяла. Те пък подредиха номадски походен лагер, в който можеха да се видят точни реплики на средновековни оръжия.
Мариян Миньовски от София показа измайсторени от него български сложносъставни рефлексни лъкове. Те са изработени изцяло от естествени материали – дърво, кост и сухожилия. Подобен лък се прави за около година. Различни средновековни оръжия и облекла представиха и други членове на Асоциацията на свободните реконструктори - Милен Петров от Сливен, Калина Атанасова от Варна, Иван Рендаков от Пловдив, Йордан Николов и Ангел Василев от Асеновград – под негово ръководство посетителите получиха възможност да пострелят с български лък.
Гвоздеят в програмата беше джигитовката на Димитър Труканов и Крум Япулов от Школата по конна езда „Мадарски конник”. Двамата показаха невероятни умения – истински висш пилотаж на седлото и спряха дъха на зрителите. Димитър Труканов показа перфектно владеене на лък, копие, бич и сабя, демонстрирайки бойното изкуство на древните българи.
В представлението се включи и кучето Аркан. Така пред зрителите бе показан синхронът на древнобългарския воин и двете свещени животни в бита на предците ни – коня и кучето.
Родолюбив комитет „Крум Страшний” – Шумен изнесе пред зрителите историческия спектакъл „Посрещането на учениците на Кирил и Методий в Плиска”. Клуб „Възраждане” – Търговище пък внесе хумористичен елемент с постановката „На тържището за вино”.
Клубът за исторически възстановки „Чигот” – Варна се включи във фестивала с лагер и демонстрации с оръжие от периода на Второто българско царство. Народните носии бяха представени от варненския клуб “Миноносец Дръзки”.
Посетителите имаха възможността да видят и множество средновековни занаяти – ковачи, ножари, оръжейници, тъкачи, плъстари, грънчари, дърводелци, бижутери, шапкари, кожари, шивачи. Пред зрителите се изсичаха монети и се приготвяше средновековна медовина. Всеки можеше да си закупи сувенир с българка руна или амулет в различна форма.
Деца от фолклорни ансамбли от Плиска, Нови пазар и село Върбяне играха и пяха народни песни и танци. Не бяха забравени и кукерските игри – за прогонването на злите сили се погрижиха самодейците от читалище “Просвета” в шуменския квартал Макак.
Третото издание на средновековния фестивал “Дни на предците” завърши с тържествен обход на цитаделата във вътрешния град на Плиска и процесия с конна стража до дворцовата базилика, посветена на 1150-годишнината от налагането на християнството като официална религия.
Стотиците посетители си тръгнаха с усета, че са се докоснали до малко познатите и тъмни векове на Средновековието. И с надеждата, че следващите фестивали ще бъдат с по-добра предварителна разгласа и ще привлекат още повече хора, които да съпреживеят една от най-славните епохи в българската история.