Възпроизвеждане на обредите за празника Трифон Зарезан
04 Август 2014, Понеделник
В украинското село Нова Ивановка, Одеска област, се състоя Седмият фестивал на българската музика и танци „Да трепне българско сърце!“.
Автор: Георги Ваташки
Под този наслов на 12 юли там се проведе Фестивалът на българска музика и танци. Това става за седма поредна година с подкрепата на организациите „Конгрес на българите в Украйна“ и Български младежки клуб „Актив“.
Нова Ивановка за втори път е домакин на празника, в който се включват фолклорни ансамбли от всички български селища в бившата съветска република. От 2008 г., когато е първото издание на фестивала, той е бил провеждан в селата Малая Перещепина и Каменка, както и градовете Болград и Измаил. Освен домакините, тази година участваха състави от Бабата, Диветлия, Дмитровка, Чийшия, Холмское, Каменка и танцова група от Одеса. По традиция всяко селище се представя с най-добрите си български народни танцови, музикални и вокални номера.
Събитието започна с вълнуващото изпълнение на стихотворението „Ние сме от Буджашката степ“ на прочутата бесарабска поетеса Таня Танасова-Тодорова. Музикалната част на фестивала бе открита от танцовия състав „Младежки сърца“ от Нова Ивановка. След него на сцената излязоха сънародниците ни от Холмское и Дмитровка, които впечатлиха публиката с прекрасна ръченица.
Ансамбълът за народни песни и танци „Дулакчия“ от село Диветлия пък възпроизведе обредите на български празник във вокално-хореографския спектакъл „Трифон Зарезан“. Музиката на талантите от народния оркестър „Чийшия“ и композицията „Тракийски танц“ в изпълнение на фолклорната групи „Колорит“(с. Каменка) и „Български сърца“(Одеса) накараха публиката да избухне в дълги аплодисменти.
В края на празничната вечер след гласуване на публиката участниците бяха отличени с дипломи и номинации за техните умения. Бяха връчени и специални награди за най-малък и най-възрастен участник на фестивала.
„Да трепне българско сърце!“ завърши с вълнуваща демонстрация на „Младежки сърца“ под ръководството на Мирчо Панзар на народни танци от различни краища на България. Зрителите се насладиха на майсторските изпълнения на еленино, пайдушко, ситно шопско и чичово хоро.